Varlığından Haberdar Olmadığınız Ziyaret Edilecek 20 Benzersiz Ülke

İtalya, Fransa, ABD ve Tayland gibi bazı ülkeler her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan cezbedici dünyaca ünlü ülkelerdir. Bu yazıda çoğu insan tarafından adı bilinmeyen ama ziyaretçilerine sunacak çok şeyinin olduğu ülkeleri derlemeye çalıştık. Dev dağların ardına gizlenmiş, tropikal adalarda veya sadece daha büyük ve popüler komşuları yüzünden gölgede kalmış ülkeler bunlar.

Duyulmamış olsalar bile etkileyici koyları, benzersiz mimari mücevherleri, nefes kesici doğal güzellikleri ve çarpıcı kumsalları bulunmakta. Örneğin Lichtenstein’ı ele alalım. Bu ülkenin var olduğunu biliyor muydunuz? Belki de değil, fakat muhteşem anıtsal dağları, antik kaleleri ve temiz çevresi ile sizi tamamen şaşkına çevireceğinden çok eminiz. Bunun gibi birçok başka ülke var. Brunei ve Sierra Leone’den Moldova ve Burkina Faso’ya kadar varlığından haberdar olmadığınız 20 benzersiz ülkeye göz atın.

20. BRUNEİ

Asya kıtasında yer alan Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti’ni çoğu kimse Güney Doğu Asya’da bir yerde Borneo adında bir adanın olduğunu biliyor olsa da, bu adanın Brunei ülkesine ev sahipliği yapacağını çok az kimse biliyordur. Eski bir İngiliz kolonisi olan Brunei, şimdi dünyanın GSYİH’sı ve satın alma gücü en yüksek ülkelerinden biri olarak modern ve gelişmiş bir ülke. Brunei’nin etkileyici bir mimarisinin yanında büyüleyici bir manzarası var.

19. VANUATU

Fiji ya da Yeni Gine gibi komşularından bazıları çoğu gezgin için tanıdık olsa da, Vanuatu, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan, henüz bilinmeyen ama şaşırtıcı derecede güzel bir ada ülkesidir. Yaklaşık 250.000 kişiye ev sahipliği yapan ülke, mükemmel plajları, kristal berraklığında ılık suları, bol miktarda doğal güzellikleri, lezzetli egzotik mutfağa ve ilginç kültürel geleneklere sahiptir.

18. LESOTHO

Resmi adı Lesotho Krallığı olan ülke Afrika kıtasının güneyinde yer almaktadır. Dünya üzerinde San Marino ve Vatikan dışında ülke topraklarının tamamının bir ülke ile paylaşıldığı üçüncü ülke konumunda olan Lesotho, komşusu Güney Afrika Cumhuriyeti ile 909 kilometrelik sınırı paylaşmaktadır. Bu özelliği ile denize de çıkışı olmayan ülke, yüksek rakımlı yükseltilerin ülke topraklarının büyük bir kısmını kapladığı için Gökyüzündeki Krallık olarak da adlandırılır. 2 milyon civarında nüfusa sahip olan ülke eşsiz doğa manzaralarına sahiptir.

17. FAROE ADALARI

Danimarka Krallığı’nın resmen bir parçası olan Faroe Adaları, Norveç Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu arasında bulunan ve yaklaşık olarak Norveç ile İzlanda’nın ortasında bulunan bir özerk ülke. Avrupa’daki en temiz çevrelerden birine sahiptir ve güzel bir manzara, zengin kültürel gelenekler ve mükemmel yiyecekler sunmaktadır.

16. ANDORRA

Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa’da, Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında bulunan küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Hem mükemmel yaz tatili için hem de ünlü kış ve kayak tesisleri için tercih edilebilir, üstelik Türkiye den vizede istenmiyor.

15. DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’deki en popüler yerlerden birisidir, ancak bu bölgede benzer bir adı taşıyan daha az bilinen bir başka ülke daha vardır, bu ülke Dominika resmî adıyla Dominika Milletler Topluluğu’dur. Dominik Cumhuriyeti’nden çok daha küçük olan ülke, doğal güzellikleriyle ve doğal plajları açısından ünlü rakibi ile kolayca yarışabilir. Üstelik Dominika çok daha az kalabalık ve sakin.

14. MOLDOVA

Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir. Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Moldova, Avrupa’daki en az ziyaret edilen ülkelerden biri. Ancak, giderek daha fazla insanın ülkenin doğal peyzajları, zengin tarihi, benzersiz mimarisi ve şarap turları ile ilgilenmeye başlamasıyla bu durum değişip ülkenin Avrupa’daki konumu farklı bir yerde olabilir.

13. TACİKİSTAN

Listedeki en büyük ülkelerden bir olan Tacikistan , Orta Asya’da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. Komşuları güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Ülke, 1992 ile 1997 yılları arasında gerçekleşmiş iç savaştan çok etkilenmiş durumda. Buradaki yaşam standartları listede yer alan diğer ülkeler kadar yüksek değil, ancak Tacikistan, her yürüyüşçünün mutlaka keyif alacağı nefes kesen manzaraya sahip.

12. KİRİBATİ

Kiribati, Büyük Okyanus’un orta kesiminde takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. 112 bin civarı nüfusa sahip ülke dünyadaki en düşük deniz seviyesinde bulunan ülkelerden biri olma özelliğiyle önümüzdeki on yıl içinde su altında kalması bekleniyor, bu nedenle yakında ziyaret etmeyi unutmayın. Ülkenin zengin deniz vahşi yaşamı, güzel resifleri ve mükemmel plajları vardır.

11. KOMORLAR

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı’nın kuzey bitim noktasında bulunan 3 adadan oluşan küçük bir Afrika ülkesidir. Eski bir Fransız kolonisi olan Komorlar, tropik bir iklim, kristal berraklığında ve yıl boyunca sıcak olan suları ve sayısız endemik (başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türü) türler içeren bol bir yaban hayatı yaşamayı mümkün kılar.

10. LÜKSEMBURG

Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg’tur. “Benelünk” terimini biliyor olabilirsiniz bu terimdeki ilk 2 ülke Belçika ve Hollanda 3. ülke ise Lüksemburg diğerlerine göre dünyada daha az bilinir. Lüksemburg küçük bir ülke olabilir (500 binin üstünde bir nüfusa sahip) fakat muhteşem mimari yapıları, müzeleri, sanat galerileri vb. bir çok şeyle dolup taşmaktadır.

9. SAN MARİNO

San Marino Cumhuriyeti Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’nın beş mikrodevletinden biridir. 61,2 km² alana sahip olan ülkenin nüfusu ise 32.000 civarıdır. Minyatür boyutuna rağmen, San Marino dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Aynı zamanda, dünyanın en eski ve egemen devleti ve anayasal cumhuriyeti olduğunu iddia ediliyor. Monte Titano Kalesi, bu küçücük ülkenin en ünlü simgesidir.

8. MARŞAL ADALARI

Bir başka tropik cennet olan Marshall Adaları, Pasifik Okyanusundaki ekvatora yakın bir ada ülkesidir. Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşur. Adalar, nefes kesen deniz vahşi yaşamını ve resifleri övünerek, dalış ve şnorkel için harika bir yer haline geliyor. Sularının büyük bir bölümü de dünyanın en büyük köpek balığı sığınağı olarak ilan ediliyor.

7. SAO TOMME VE PRİNCİPE

Orta Batı Afrika’nın Gine Körfezi açıklarında Gabon’un batısında yer alan bir ada ülkesidir. 2 adadan oluşan ülke, içinde sönmüş volkanlar bulunmaktadır. Sao Tome ve Principe, Seyşeller’den sonra Afrika’nın en küçük ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Afrika’nın en istikrarlı, en demokratik ve en güvenli ülkelerinden biri olan, çarpıcı plajları ve dağları ile deniz ürünleri ve tropikal meyvelere dayalı lezzetli bir mutfağı vardır.

6. BUTAN

Sakinlerinin mutluluğunu resmi olarak ölçen dünyanın tek ülkesi olan Butan, iki Asya devi olan Çin ve Hindistan arasında sıkışmış sevimli bir ülkedir. Doğu Himalayalar’daki konumu sayesinde ülke; yürüyüş, trekking, dağcılık ve diğer açık hava sporları için mükemmel koşullar ziyaretçilerine sunmaktadır. Aynı zamanda bir dizi mükemmel Budist tapınağa ev sahipliği yapmaktadır.

5. SİERRA LEONE

Batı Afrika’da bir ülke olan Sierra Leone Portekizliler bölgede bol miktarda aslan bulunmasından dolayı aslanlı dağlar, aslanlı sıradağlar anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Eskiden adı hiç bilinmeyen ülke ünlü 2014 Ebola salgını sayesinde gündeme geldi. Yalnızca ölümcül hastalığı yüzünden bu ülkeyi eleştirmek haksızlık olur. Sierra Leone’nin ayrıca Afrika’nın en güzel plajlarından tutun harika yiyeceklere ve güler yüzlü yerli halka kadar çok sayıda iyi özelliklere sahip.

4. BURKİNA FASO

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahilleri oluşturmaktadır. Afrika yaban hayatı ve safarileri söz konusu olduğunda, Burkina Faso ilk olarak insanların akıllarına gelen ülkeler arasında maalesef değil. Bununla birlikte, bu kara kilitli Batı Afrika ülkesi, fil, aslan, çita, leopar, manda gibi çok sayıda büyük memeliye ev sahipliği etmektedir. Burkina Faso’da dört milli park ve çeşitli rezervler bulunmaktadır.

3. SAİNT KİTTS VE NEVİS

Karayipler’deki Batı Hint Adalarında yer alan Saint Kitts ve Nevis, hem bölgede hem de nüfus sayısı bakımından Amerika’nın en küçük egemen devletidir. Saint Kitts ve Nevis, Leeward Adalarının bir parçasıdır. Birçok hayvan ve bitki türünü barındıran yoğun tropikal ormanlarla kaplıdır. Bu küçük Karayip ülkesinde de çok güzel doğal plajlar var. Üstelik ülke sadece 55.000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

2. CAPE VERDE

Batı Afrika sahilinin 570 km’inde (350 mil) yer alan Cape Verde, Atlantik Okyanusunun merkezinde 10 adet volkanik adadan oluşan bir takımada yer alır. Yeşil Burun Adaları olarakta adlandırılan ülke eski bir Portekiz kolonisi olan Cape Verde, en gelişmiş ve en zengin Afrika ülkeleri arasına girmektedir. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao, Boa Vista’dır. Başkenti, Santiago adasındaki Praia’dır. Birkaç mükemmel kumsalı ve birinci sınıf sahil beldelerine sahiptir.

1. BOSNA HERSEK

Geldik listemizin ilk sırasındaki Güneydoğu Avrupa’da Balkan Yarımadasının incisine, kuzey komşusu Hırvatistan’dan daha az tanınmış olsada turistik bakımdan aynı derecede güzel. Ülke kayak, doğa yürüyüşü ve tırmanma gibi adrenalin üreten açık hava sporları için mükemmel şartlara sahip çarpıcı bir dağlık manzaraya sahiptir. Aynı zamanda kültür mirasımızı paylaşmaktayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir