Tarihin En Büyük 20 Savaş Gemisi

İnsanların her zaman işleri daha önce mevcut olandan daha büyük, daha hızlı ve daha güçlü yapmak istediler; Askeri dünyada bu eğilime yabancı değildir. Antik çağlardan beri, güçlü ve iyi düzenlenmiş bir donanmaya sahip olmak, herhangi bir dünya gücünün konumunu koruması açısından önemli bir yere sahiptir. Sonuç olarak, binlerce güçlü savaş gemisi yüzyıllar boyu farklı ülküler tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın en büyük savaş gemilerinin hangileri olduğunu merak ettiniz mi? Bu yazıda tarihteki en büyük savaş gemilerinin 20 tanesini sizler için derlerdik içlerinde Efsanevi İngiliz ve Japon savaş gemilerinden tutun simgesel USS Enterprise’a kadar ismi dünyaca duyulmuş gemiler var.

20. Charles de Gaulle

Charles de Gaulle, 261,5 metre (858 ft) uzunluğunda ve 42,500 ton ağırlığına sahip. Günümüzde halen kullanılmakta olan en büyük batı Avrupa savaş gemisidir. Mayıs 1994 yılında piyasaya sürülen bu nükleer güçle çalışan uçak gemisi, Fransız Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisidir.

19. INS Vikrant

INS Vikrant, 262 m’lik etkileyici bir uzunluğu sahip olan bu gemi Hindistan’da yapılan ilk uçak gemisidir. Halihazırda donanımlı olan savaş gemisinin 2023 yılına kadar büyük ölçüde tamamlanması bekleniyor. Vikrant “cesur” veya “yürekli” olarak çevrildiğinde isminin hakkını veren 40.000 metrik ton ağırlığında bir gemiydi.

18. HMS Hood

Listemizdeki en eski savaş gemilerinden biri olan HMS Hood isimli gemi, Kraliyet Donanması için yapılan son savaş harp gemisi oldu. Ağustos 1918 yılında faaliyete geçen gemi 262.3 metre (860 ft) uzunluğunda ve 46.680 ton ağırlığına (47.430 t) sahipti. HMS Hood, 1941’de Danimarka Boğazı Savaşı sırasında Nazi Almanları tarafından batırıldı.

17. Graf Zeppelin Class

Graf Zeppelin Sınıfı, 1930’ların ortalarında planlanan 4 Alman Kriegsmarine uçak gemisiydi. Bununla birlikte, Kriegsmarine ile Luftwaffe arasındaki politik mücadele, Kriegsmarine saflarında çıkan tartışmalar ve Adolf Hitler’in ilgisini bu konuda kaybetmesi nedeniyle, bu 262,5 m’lik (861 fit) uzunluğundaki gemilerin hiçbiri tamamlanmış olmadı.

16. Yamato Class

Yamato Sınıfı savaş gemileri 2. Dünya Savaşı sırasında inşa edilen ve işletilen İmparatorluk Japon Deniz Kuvvetleri’nin savaş gemileri idi. Tam yükte 73.000 ton ağırlığı bulunan yerini aldığı gemilerden şimdiye kadar yapılmış en ağır savaş gemisi olma özelliğine sahipti. Bu gemilerin toplam uzunluğu 263 metre (863 ft) idi. Başlangıçta 5 Yamato Sınıfı geminin planlandığı halde, sadece 3 tanesi tamamlanabildi.

15. Clemenceau Class

Clemenceau Sınıfı uçak gemileri, 1961’den 2000 yılına kadar Fransız Deniz Kuvvetleri’nde görev yapan uçak gemisinin çiftidir. Clemenceau gemisinin daha sonra bir tanesi sökülüp geri dönüştürülürken, diğer gemilerden biri olan Foch Brezilya Donanmasına transfer edildi ve Sao Paulo da hizmet ederek burada devam etti. Clemenceau Sınıfının toplam uzunluğu 265 m (870 ft) ‘dir.

14. Essex Class

2.Dünya savaşı sırasında ABD donanmasının muhabere gücünde en büyük rolü oynayan yani bel kemiğini oluşturan Essex Sınıfı, 20. yüzyılın en çok sayıda sermaye sınıfı gemileri içinde barındıran uçak gemileri grubuydu. Sınıfın 24 adet gemisi bulunmaktaydı, ancak bu gemilerin 4 tanesi korundu ve müze olarak halka açıldı. Bu müzelerin bulunduğu yerler ise Yorktown, Intrepid, Hornet ve Lexington.

13. Shinano

Shinano, 226.1 m (872.9 ft) uzunluğunda ve 65.800 metrik ton ve hakaret kabiletiyle övünen bir gemiydi. 2. Dünya Savaşı sırasında İmparatorluk Japon Deniz Kuvvetleri tarafından inşa edilen büyük bir uçak gemisiydi.Bununla birlikte, Shinano gemisi çeşitli ciddi tasarım ve yapım bozuklukları olduğu halde savaşa gönderildi. 29 Kasım 1944 yılında kullanıma girdikten sadece 10 gün sonra talihsiz bir şekilde batmaya başladı.

12. Iowa Class

Iowa Sınıfı savaş gemileri, 1939 ve 1940 yıllarında ABD Deniz Kuvvetleri tarafından sipariş edilen 6 hızlı savaş gemisi sınıfına mensuptu. Sonuç olarak, sadece 4 tanesi tamamlanmış ve 2. Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi birçok büyük ABD savışında önemli bir rol oynayıp görev almışlardı. Bu savaş gemileri 270 m (887 ft) uzunluğunda ve 45.000 ton bir hacme sahipti.

11. Lexington Class

Lexington Sınıfı uçak gemileri, 1920’li yılklarda ABD donanması için yapılmış bir çift uçak gemisiydi. Savaş gemileri taşıyıcılar olarak zamanın da oldukça iyi bir başarıya ulaştı ve birçok savaşta görev yapıyordu. Çift gemilerden biri olan Lexington, 1942’de Coral Deniz Savaşı’nda batarken, diğer gemi ise Saratoga 1946’da bir atom bombası testiyle yok edilmiş oldu.

10. Queen Elizabeth Class

Kraliçe Elizabeth Sınıfı, halen yapım aşaması süren ve Kraliyet Donanması için donatılmış 2 taneden oluşan uçak gemisi sınıfıdır. İlk HMS Kraliçe Elizabeth, 2017 yılında kullanıma hazır olucak ve ikincisi ise HMS Prince of Wales, 2020’de hazır olması planlanıyor. 284 metre uzunluğunda olan bu gemilerim yaklaşık 70.600 ton ağırlığı bulunmaktadır.

9. Kiev Class

Krechyet Sınıfı veya project 1143 olarak bilinen Kiev Sınıfı Uçak gemileri, Sovyetler Birliği’nde kurulan sabit kanatlı uçak gemilerinin ilk sınıfıydı. Tamamlanan 4 Kiev Sınıfı uçak gemileri arasından biri atıldı ikisi ise hizmet dışı kaldı ve 1 no’lu Amiral Gorshkov hala hizmette olan Hindistan Donanmasına satıldı.

8. USS John F. Kennedy

Big John adını taşıyan bu gemi USS John F. Kennedy,sınıfının tek gemisi olma ünvanına sahip ve ABD Donanması için edilmiş zamanının son nesi teknolojiyle donatılmış bir taşıyıcıdır.Toplam 320 metre uzunluğa sahip olan bu gemi çok amaçlı bir taşıyıcı özelliğine sahip olup denizaltı savaşı yapabiliyordu.

7. Amiral Kuznetsov Class

Kuznetsov Sınıfı uçak gemileri, Sovyet Donanması’nda inşa edilen son sınıf uçak gemileri olmaktaydı. Sınıf 2 gemilerden biri -Amiral Kuznetsov (1990’da hazırlanmış ve günümüzde Rus Deniz Kuvvetleri’ne hizmet ediyor) ve diğer gemi olan -Liaoning’i (2012 yılında gemiyi kullanıma hazır olduğu zaman Çin’e satıyor) içeriyor. Gemilerin toplam uzunluğu ise 302 metre (990 ft) arasında değişiyor.

6. Midway Class

Midway Sınıfı olan uçak gemisi, tarihini en uzun soluklu hizmet veren uçak gemisi başarılı tasarımlardan biriydi. İlk olarak 1945 yılında hizmete giren USS Midway Sınıfının kurşun gemisi, 1992 yılına kadar, 1991’de Desert Storm Operasyonunda kısa süreli hizmet dışı bırıkdı. USS Franklin D. Roosevelt, 1977 yılında görevinden alındı ve üçüncü gemi olan USS Coral Sea 1990’da görevden alınmış oldu.

5. Kitty Hawk Class

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Kitty Hawk Sınıfı supercarriers!ları Forrestral sınıfı gemilerimde gelişmeler yaşandı. Kitty Hawk Sınıfı, hepsi 1960’lı yıllarda yapılmış 3 gemiden (kitty Hawk, Constellation ve America) oluşur.327 metre (1,073 ft) geniş bir uzunluğa sahip olan 3 savaş gemisi artık hizmet dışı kaldı.

4. Forrestal Class

Forrestal Sınıfı uçak gemileri; 1950’li yıllarda ABD Donanması için tasarlanan ve inşa edilen 4 uçak gemisinden oluşmakta bunlar Forrestal, Saratoga, Ranger ve Independence’dir. Yüksek tonaj, asansörler ve açılı muazzam bir şekilde güverte birleştiren süper taşıyıcıların birinci sınıfıydı. Gemiler 325 metre (1,066 ft) uzunluğunda ve 60.000 ton ağırlığındaydı.

3. Nimitz Class

Nimitz sınıfı süper taşıyıcılar, ABD Donanmasının 10 nükleer gücüyle çalışan muazzam bir uçak gemsisi sınıfıdır.Gemiler, İran’daki Kartal Pençe Operasyonu, Körfes savaşı ve daha yakın tarihlerde gerçekleşmiş Irak ve Afganistan’da olmak üzere dünyada çapında birçok savaşa ve operasyona katıldı. Toplam uzunluğu 333 metre (1.092 fit) ve toplam yük ağırlığı 100.000 tondan fazla olan, inşa edilen ve hizmette olan en büyük savaş gemileri olmuştur.

2. Gerald R. Ford Class

Gerald R. Ford Sınıfı, mevcut Nimitz Sınıfı taşıyıcıların bir kısmının yerine almak üzere inşa edilen bir süper taşıyıcı sınıfıdır.Yeni gemilerin Nimitz taşıyıcılarına benzer bir gövdeye sahip olmalarına karşın, Elektromanyetik Uçak Giriş Kontrol Sistemi gibi yeni teknolojilerin yanısıra verimliliği artırmak ve işletme maliyetlerini düşürmek için tasarlanmış diğer tasarım özellikleri de getiriliyor. Gerald R. Ford Sınıfı savaş gemileri de 337 m (1,106 ft) uzunluğunda olan Nimitz’den biraz daha büyük olmuş olacak.

1. USS Enterprise

Sıra geldi dünyanın ilk nükleer gücüyle çalışma özelliği olan uçak gemisi USS Enterprise, şimdiye kadar yapılmış en uzun ve muhtemelen en ünlü deniz gemisini oluşturuyor. Uzunluğu 343 metre veya 1,123ft olan gemi devasa boyuta sahipti. 51 yıl art arda hizmet veren ABD’nin en uzun süreli hizmet veren gemi ünvanına sahiptir. Küba Füze Krizi, Vietnam Savaşı, Kore Savaşı vb. birçok savaşta kullanılan USS Enterprise,en çok tanınmış savaş gemilerinden biri haline geldi. Ayrıca Top Gun ve Star Trek gibi çeşitli filmlerde de yer aldı. En büyük Amerikan savaş gemisi olan USS, dünyanın en büyük ilk destroyerlerinden biri olma ünvanına sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir