Sizi Şaşırtacak 20 Psikolojik Gerçek

Burada birazdan öğreneceğiniz psikolojik gerçekler arasında aslında tahmin edilebilir ve onay vereceğiniz durumlar olduğu gibi sizi çok şaşırtacak ve hayret ettirecek durumlarda var. Kendi hayatınızdan veya etrafınızdaki kişilerden aşina olduğunuz bir çok psikolojik gerçeği burada bulabilirsiniz. İşte bir çoğunu daha önce duymadığınız 20 psikolojik gerçek.

20. Aşık olmak ile Obsesif-kompulsif (takıntı hastalığı) kişilik bozukluğuna sahip olmak vücutta aynı biyokimyasal etkiyi yaratıyor.

19. Bugün liseye giden sıradan bir öğrenci, 1950’lerde psikiyatrik tedavi gören ortalama bir hasta ile aynı kaygı seviyesine sahip.

18. Şu ana kadar dünyadaki tüm psikologlar tarafından tanımlanan 400’ü aşkın fobi türü var.

17. Son yapılan araştırmalarda elde edilen bulgulara göre, Fobiler aslında DNA aracılığıyla nesilden nesle aktarılan hatıralardan ibaret.

16. Yapılan araştırmalara göre sosyal medya profillerine çok sayıda “selfie” (özçekim) yükleyen erkek kullanıcıların psikopat ve narsistlik kişilik bozukluklarına sahip olma olasılıkları çok yüksek.

15. Dinlediğiniz müzik türü zamanla dünyayı algılayış biçiminizde değişikliklere yol açıyor.

14. Bir şarkının en sevdiğiniz şarkı olması, onu hayatınızdaki duygusal bir an ile eşleştiriyor olmanızdan kaynaklanıyor.

13. Psikologların yaptığı incelemeye göre İnternet trolleri narsistik, psikopat ve sadistik kişilik özellikleri gösteriyor.

12. Araştırmalara göre, parayı fiziksel olarak bir şeylere sahip olmak için değil de, deneyim kazanmak için harcamak, insanı daha çok mutlu ediyor.

11. Beyin, size sıkıcı gelen konuşmaları olduğu gibi kaydetmiyor! Onları daha ilginç hale getirerek yeniden yazıyor.

10. Birisine 20 saniyeden uzun süre sarıldığınız zaman, beyinde “sosyal bağlanma”dan sorumlu oksitosin hormonu salgılanıyor ve böylece bu kişinin size daha çok güvenmesini sağlıyorsunuz.

9. Yapılan araştırmalar cahil insanların kendilerini mükemmel görmeye, zeki insanların ise yeteneklerini hafife almaya eğilimli olduğunu gösteriyor.

8. Doğuştan görme engelli olan kişiler, şizofreni hastalığına yakalanmıyor!

7. Paris sendromu, özellikle Japonların yakalandığı garip bir psikolojik rahatsızlık. Paris’e gelmeden önce şehirle ilgili büyük beklentileri olan kişiler, şehrin gerçek yüzüyle karşılaşınca depresyona giriyor.

6. Farklı coğrafyalarda yaşayıp farklı dilleri konuşsa da, yeryüzünde yaşayan tüm insanlar şu 6 duygu için aynı yüz ifadesi ve mimikleri kullanıyor. Mutluluk, Öfke, Üzüntü, Korku, Şaşırma ve İğrenme.

5. İnsanlar fiziksel açıdan yorgun olduğunda, dürüst olmaya daha eğilimliler. Bu nedenle gece geç saatte yapılan konuşmalarda, itiraflar daha sık oluyor.

4. Hedeflerinizi her zaman kendinize saklayın! Çünkü yapılan bir araştırmaya göre, hedeflerinizi başkalarına ilan ettiğinizde, onları gerçekleştirme ihtimaliniz düşüyor.

3. Reddedilmek, beyin tarafından fiziksel bir acı olarak algılanıyor.

2. Sevdiğiniz birini gördüğünüz zaman, göz bebekleriniz büyüyor. Anı şey, nefret ettiğiniz birini gördüğünüzde de geçerli.

1. Günümüzde araştırmacılar arasında İnternet bağımlılığının da artık bir akıl hastalığı olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hakkında devam eden bir tartışma var.

Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıda bağlantı olarak verdiğim yazılarda ilgini çekebilir. Onlar da olmazsa rastgele bir çok yazı aşağıda yer alıyor.

Vücudunuzun Sizin Hakkınızda Verdiği 20 İpucu

Varlığından Haberdar Olmadığınız Ziyaret Edilecek 20 Benzersiz Ülke

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir