Samuraylar Hakkında 10 Etkileyici Gerçek

Samuraylar hakkında herkes bir şeyler duymuştur. Japonya’ya ait olduklarını biliyoruz, kötülüğe karşı savaşan soylu ve yüksek kılıç tekniğe sahip olduklarını biliyoruz. Çoğu filmde de karşımıza çıkıyorlar, ancak bunlar Samuraylar hakkındaki edindiğimiz yüzeysel bilgiler. Samuraylar hakkında etkileyici bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

10. Kadın Samuraylar

Samuray dediğimiz zaman aklınıza her ne kadar erkek savaşçılar gelse de Samuray kültüründe kadınlara yer vardır. (Bravo!) Bu kadınlara “Onna-bugeisha” deniyor. Terimin üzerine tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Onlara “Kılıcın yolunda yürüyen kadınlar” deniyor. Genellikle kılıçtan küçük, kıvrımlı hançer ve mızrak kullanıyorlar. Bu kadınlar dövüş sanatları ve strateji konularında iyi eğitimli ve bunun yanı sıra meslek sahibi insanlardı. Ayrıca sayıları az olmakla birlikte savaşlara katıldıkları biliniyor.

9. Zırh

Samuraylara ilgi duyulmasına sağlayan sebeplerden biridir. Gösterişli ve parlak zırhları vardır ve bu zırhlar çok işlevseldir. Zırhları deri, ipek ve metal birleşiminden meydana gelmektedir. Daha sonra tüm ordulara temel oluşturan bu zırhlar, diğerlerinden farklı olarak rahat hareket imkanı veriyordu. Bugün oyunlarda bile zırh taktığınızda hareket hızınız düşüyor 🙂 Zırhın içinde çevik ve hareketli olmanız gerçekten önemli. Ayrıca Star Wars karakterlerinden Darth Wader kask tasarımı Samurayların kasklarından esinlenerek yapılmış, bunu da bir ayrıntı olarak düşmekte fayda var.

8. Sayıları

Samuraylar dediğimiz kişiler kimlerdi, bunların sayısı kaçtı? Samuraylar günümüzde CAT gibi özel kuvvetler miydi? Özel yetkileri olan sınırlı sayıdaki savaşçılar mıydı? İlk başta öyle olsa da, daha sonra çok yaygınlaştı. Orta ve üst düzey askerlerin hepsi Samuray olmak için eğitim görmeye başladı. En yaygın oldukları dönemde Samurayların sayısının Japonya halkının nüfusunun %10’una denk geldiğini söyleniyor.

7. Giyim Tarzları

Samuray dedin mi hep savaşan bir karakter gelmesin gözünüzün önüne. İlk başta söylediğim gibi aslında hepsi birer meslek sahibi ve hepsinin bir sosyal yaşamı var. Sosyal yaşamda tercih ettikleri kıyafetler zamanla diğer insanlar tarafından da tercih edilmeye başlandı. Yani dönemin modasını etkiledikleri kesin. Ancak Samuraylar asla gösteriş için giyinmediler. Giydikleri kıyafetlerin rahatlığı ve hareket kabiliyetini engellemiyor olması onları için en önemli kriterler olmuştur.

Samurayların en çok etkili oldukları konu ise saç stilleri olmuştur. Gerçekten saç stilleri ile oldukça farklı bir dönem açmışlardır. Gördüğünüz filmler de, resimler vs. kafanın ön ve orta kısımlarını tıraş edilmiş olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi kask kullanımını kolaylaştırmaktır.

6. Cinsel Tercihler

Tıpkı Yunanlı Spartalı’lar gibi Samurayların da cinsel tercih yönünden her şeye açık olduğu söyleniyor. Hatta daha ileri gidilerek Samuraylar arasında bu tercihler tavsiye ediliyordu. Genellikle bu ilişkilerin deneyim bir Samuray hocası ve eğittiği genç Samuray adayı arasında oluştuğu biliniyor. Ancak bu konularda tarihi kaynaklar da pek somut bilgilere rastlanmıyor. Samurayların cinsel tercihleri hakkındaki bilgiler somut bilgiden daha çok rivayet olarak görülebilir.

5. Batılı Samuraylar

Bir dönem popüler olan her şeye tüm dünya ilgi gösterir. Samurayla konusunda da bu durum değişmiyor. Tabi ki herkes kendi çapında Samuray eğitimi alabilir, onlar gibi bir saç stiline sahip olabilir veya onlar gibi giyinebilir. Ancak Japonya dışından kimler Samuraylık konusunda en yükseklere çıktılar? Maceraperest William Adams ve Jan Joosten van Lodensteijn, Donanma görevlisi Eugene Collache ve silah satıcısı Edward Schnell. İşte bu dört isim Shogun’un danışmanlığına kadar yükseldiler.

4. Eğitim

Samuraylar dönemin en asil ve soylu savaşçıları iken, her açıdan iyi yetiştiriliyorlardı. Samuraylar arasında okur-yazarlık oranı çok yüksekti, bu dönemde Avrupa’da okur-yazarlık oranı çok düşüktü. Ayrıca Samuraylar matematik konusunda yetenekli ve başarılıydılar.

Samuraylık sınıfında eğer savaşa yeterince ilginiz yoksa, kültürel ve sanatsal çalışmalarına yönlendiriliyorsunuz. Bu konu da tek renk mürekkep resimleri, şiir, çay seremonisi gibi çalışmalar yapıldığı biliniyor. Daha sonra bu çalışmalara edebiyat ve çiçek düzenlemesi alanları da dahil edilmiştir.

3. Fiziksel Özellikleri

Genellikle Samurayları boylu poslu, iri yarı olarak görüyoruz. Ancak bu doğru değil, Samurayların çok büyük bir kısmı hafif zırhlar giyen, çevik, hızlı ancak küçük boylu kişilerdi.

2. Silahlar

Başlık gördüğünüz üzere Kılıçlar değil Silahlar 🙂 Çünkü Samuraylar çok çeşitli silahlar kullanmışlardı. En çok kullanılan “chokuto” adı verilen düz kılıçların daha ince hali olan bir kılıçtı.

İlk başlarda bu kullanılırken, Samuray sınıfının kılıç yapımı konusunda gelişmesiyle, daha farklı silahlara yönelmişlerdir. Daha sonra bugün herkesin bildiği, en ünlü ve en iyi kılıçlardan birisi olan “Katana” kullanılmaya başlandı. Katana’nın içerisinde bir Samuray ruhu olduğunu inanılırdı. Daha sonra “Yumi” yi ve mızrağı kullanmaya başlayanlarda oldu. Bunun yanı sıra belli bir dönem sonra hançerler daha çok kullanılır oldu.

Daha sonra Barut’un bulunmasıyla birlikte Samuraylarda ateşli silahlara geçtiler ve mertlik bozuldu.

1. İntihar Ritüeli

Samuraylar hakkında bilinen en ilginç bilgilerden birisidir. “Seppeku” olarak geçen bu intihar ritüeli genel olarak “hara-kiri” olarak bilinir. Düşman eline geçeceğini anlayan Samuraylar “hara-kiri” yaparak onurlarıyla ölmeyi seçerler. Ancak “hara-kiri” yalnızca kendini öldürmek değildir. Samuraylar kendi aralarında cezalandırma yapmak için de “hara-kiri” yöntemini kullanırlar.

Hara-kiri nasıl yapılır? Hara-kiri eğer savaş alanında yapılıyorsa dizleri üstüne çöken Samuray karnın tam ortasına kılıcını saplar ve soldan sağa doğru kılıcı çekerek kendini keser, daha sonra kılıcı karnından çıkartır ve ölür. Eğer ölmezse etrafındaki diğer Samuraylar acı çekmemesi için onu öldürür.

Hara-kiri törenle de yapılır. İlk olarak Samuray banyo yapar. Daha sonra beyaz elbiseler giyer ve en sevdiği yemeği yer. Yemek bittikten sonra son sözlerini içeren bir ölüm şiiri yazar. Daha sonra başka bir Samuray tarafından kafası kesilir. Kesilen kafanın tam cesedin gövdesinin önüne düşmesi hedeflenir, aksi halde bu o Samuray topluluğu için bir utanç vesilesi olarak görülür.

Kaynaklar; Wikipedia, 500px

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir