Japon Mitolojisinden 10 Destansı Yaratık

Japon mitolojisi oldukça renklidir, gerçekten sizi çok şaşırtacak ve hayal gücünüzü genişletecek canavarlar yer alıyor. Japon mitolojisindeki doğa üstü güçlere sahip canavarlara “Yokai” denir. Yokailer Mononoke, Ayakashi veya Mamono olarak da adlandırılır.

Bu canavarların en büyük özelliği şekilde değiştirmeleri, insan kılığına girmeleridir. Çoğunlukla kadın kılığına girerler. Hareketsiz nesneler gibi de görünebilirler. Japon kültüründe bir çok hayvanın doğa üstü güçlere sahip olduğunu düşünülürdü, ancak bu düşünce artık sorgulanır hale gelmiştir.

Şimdi sizlere Japon mitolojisinden belirlediğim 10 büyüleyici canavarı yada mitolojik canlıyı artık nasıl derseniz, tanıtacağım. İşte sizleri düşünce dünyasına daldıracak 10 Yokai.

10. Hashihime (Kıskanç Tanrıça)

Eski ve uzun köprülerde ruhunun yaşadığına inanılan kıskanç tanrıçadır. Hashihime beyaz elbiseler giyer ve yüzünü boyar. Kafasında demir bir bir başlık yer alır ve bu başlığın üzerinde 5 mum yanar. Bu mumlar, kıyafeti ve yüzünün boyanmış olması büyülerini gerçekleştirmek için yapacağı tören için gereklidir. Japonya’da bir çok köprünün yanında türbeleri bulunmaktadır.

9. Hakutaku (Beyaz Bataklık)

Kutsal dağlarda yaşadığına inanılan, otobur oldukları bilinen “beyaz bataklık” anlamına gelen mitolojik canlıdır. Öküze benzeyen, bilge olarak görülen bir canlıdır. Hakutaku 6 adet boynuza ve 9 adet göze sahiptir. Gözlerin üçü her iki yanında ve diğer üçü başındadır. Boynuzların ikisi başında, diğer 4’ü iki yanındadır.

Bu bilge canlılar yalnızca bilge hükümdarların dönemlerinde uzak ve erişilmesi zor dağlarda görülürler. İyi şans ve iyi kaderi sembolize ederler. İyi şans tılsımı olarak kullanılmış ve bir dönem resimleri çok fazla satılmıştır.

8. Akaname (Pislik Yalayıcı)

Sadece kirli alanlarda yaşayan bu canlı “pislik yalayıcı” anlamına gelmektedir. Genellikle terkedilmiş eski evlerde, kirli banyo ve tuvaletlerde tavsir edilir ve buralarda yaşadığına inanılır. Akaname insan, saç ve balçık artıklarıyla beslenir.

Akanamelerin uzun ve yapışkan dilleri vardır. Vücutlarının tamamı yağlı ve pistir. İki gözlü veya tek gözlü olabildikleri gibi çok çeşitli renklerde olabilirler. Akanameler temiz banyo ve evlerden nefret ederler. Pislik olmayan yerlerde yaşayamaz ve hastalık yayamazlar.

7. Kappa (Nehir Çocuğu)

Akarsu ve nehirlerde yaşayan, suyu çok seven insana benzeyen sürüngenlerdir. Kappa “nehir çocuğu” anlamına gelmektedir. Anatomik yapılara tıpkı kaplumbağalara benzeyen bu yaratıklar perdeli ve baş parmağı olmayan el ve ayaklarını kullanarak nehir ve akarsularda yüzerler.

Kappa salatalık ve insan etiyle beslenir. Yetişkin bir insandan daha güçlü oldukları bilinir. Su tanrısı olarak görülen Kappa’ya Şinto inancında nehirlerde salatalık sunulur. Kappa çok zeki bir canlıdır. Kappa’lar insan dillerini öğrenebilir ve tıp konusunda ustadırlar. Karada kaçma imkanınız varken suda asla kaçamayacağınız bir Yokaidir.

6. Betobeto-san (Şekilsiz Hayalet)

Şekilsiz bir hayalettir. İsmi yankılanan ayak sesinden gelmektedir. Dar ve korkunç yollarda yalnızca geceleri görülen bu hayalet, yalnızca zeminde çıkardığı ayak sesinden tanınır. Zararsız bir hayalettir, asla zarar vermez. Ancak çok fazla korkuya sebep olduğu için Betobeto-san ile karşılaşan insanların psikolojisi bozulabilir. Psikolojisi bozulan insanlar daha sonra her yerde takip edildiğini düşünürmüş. Bu hayaletten kurtulmanın yolu ise çok basit, eğer bu hayalet tarafından takip edildiğinizi düşünüyorsanız, yolun ortasında durup, kenarına geçtikten sonra “Senden sonra betobeto-san” demeniz gerekiyor. Daha sonra sesler ve takip hissi her adımda azalıyor.

5. Dodomeki (Çok Gözlü İblis)

Şehirlerde, kasabalarda görülen ve pazar alanlarını çok seven bir canavardır. Dodomeki “çok gözlü iblis” anlamına gelmektedir. Dodomeki genel olarak insan formunda bulunan bir kadın canavardır. Uzun kollara sahiptir ve kolları baştan aşağıya küçük gözlerle doludur. Lanetli ve para çalan bir canavardır.

4. Kuchisake onna (Yarık Ağızlı Kadın)

Loş sokak ve caddelerde geceleri görülür. İsmi ağzının kulaklarına kadar yarık olmasından dolayı “yarık ağızlı kadın” dır. Yalnızca geceleri yüzünü saklayarak tek başına gezenlere gözükür. Kuchisake onna ölümcül bir canlıdır ve rivayetlere göre kurbanlarını öldürmeden önce onlarla şöyle bir sohbet gerçekleştirir.

Kuchisake onna geceleri yalnız gezen kurbanlarına yüzü kapalı bir şekilde yaklaşır ve onlara sorar. Sence ben güzel miyim? Evet cevabını verirlerse yüzünü onlara tamamen gösterir ve ekler. Böyle de güzel miyim? Eğer yine evet cevabını verirse yalan söylediğini anlar ve onu evine kadar takip edip evinde öldürür. Eğer yüzünü tamamen gösterdiğinde cevap alamaz veya çığlık atarsa tıpkı kendisi gibi onunda ağzını kulaklarına kadar keser. Sanırım her halükarda kurtuluş yolu vermeyen bir yaratık.

3. Rokurokubi

Rokurokubi insan formunda bir lanet sonucu doğmuş ender bir Yokai’dir. Kadın görünümde ve normal yemekler yerken gece olunca lamba yağı yer ve boynu uzar. Uzun boynu ile tüm gece gezer. Yalnızca kadınları etkileyen bir yaratık olduğuna inanılır.

2. Katsura Otoko

Katsura Otoko inanılmaz güzellikte diğer hiç bir gerçek canlıyla kıyaslanamayacak kadar güzel bir adamdır. Ay’da yaşadığına inanılır ve yalnızca mehtaplı gecelerde görüldüğüne inanılır.

Katsura Otoko kendisine bakan kişileri fark eder ve oda onlara bakar. Çok güzel olduğu için ona bakan kişi uzun süre kendini ona bakmaktan alıkoyamaz. Eğer birisi ona çok fazla bakarsa onu eliyle işaret eder çağırır. Elini her salladığında eğer kişi ona bakmaya devam ediyorsa ömrü kısalır. Eğer bir kişi onu izlemekten kendini alıkoyamaz ve bakışlarını çekemezse bir süre sonra ölür.

1. Kitsune

İşte geldik listenin başına, Kitsune benimde en sevdiğim Yokaidir. Japon mitolojisi haricinde Kore mitolojisi ve sinemasında da kendine çokça yer verilir.

Kitsune tilki anlamına gelmektedir. Kitsune’ler diğer tilkilerden büyülü güçleriyle ayrılırlar. Küçük boyutlarda olup, çok sevimli yüzleri vardır. Bu sebepten dolayı insanlar tarafından sevilen tek Yokai’dir.  Şekil değiştirirler, genellikle kadın kılığına girerler.

Kitsune Şinto tanrısı İnari’ye hizmet eder. İnari türbelerinde çok sayıda tilki dekoru ve heykeli yer almaktadır. Gök ve insan dünyaları arasında mesaj taşıyan büyülü güçlere sahip sevimli tilkilerdir. Kitsune’ler iyi şans getirip kötü ruhları kovarlar. Japonya bir çok yerde tilki heykeli ve dekorları ile karşılaşmanız mümkündür. En popüler ve en sevilen mitolojik canlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir