İzlemeniz Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi 25 Anime

Tüm zamanların en iyi anime yapımlarını merak ediyor musunuz? Az sonra listelediğimiz en iyi 25 Anime’yi göreceksiniz. Bildiğiniz üzere Anime yapımlar diğer çizgi filmlerden çok farklıdır. Her ikisininde de her istediğinizi yapabiliyor olsanız dahi, çizgi filmler genellikle yüzeyseldir ve bir derinliği yoktur. Anime’nin farkı burada ortaya çıkar. Animeler daha derinlikli ve karaktere yoğunlaşan hikayelerdir. Çoğunda izlediğinizin yanı sıra keşfedeceğiniz daha derin anlamlar yatmaktadır. Hal böyle olunca Anime sevenlerin kitlesi her geçen gün büyüyor.

Bu büyük kitle için bizde en kaliteli Animeleri bir araya getirdik. Çok fazla izleniyor olmasının yanı sıra özgünlüğünü de bir kriter olarak belirlediğimiz tüm zamanların en iyi 25 Anime yapımı listemizde.

25. One Piece – IMDB Puanı 8.7

Korsanlar kralı Gold Roger korsanlar dünyasının en güçlü korsanıdır. Çok büyük bir hazineye sahiptir ve idam edilirken bu hazinenin nerede olduğunu herkese açıklar. Tüm hazinesinin Grand Line’da olduğunu söyler. Bu açıklamanın üzerine korsan olmak isteyen veya zengin olup hayallerine kavuşmak isteyen her ödül avcısı bu hazinenin peşine düşer. Herkes Grand Line’a doğru yol almaya başlar.

Kahramanımız Monkey D. Luffy’de korsanlar kralı olmak ve herkesin peşine düştüğü One Piece denen hazineyi bulmak ister. Shanks adlı bir korsandan çok etkilendiği için korsan olmak isteyen Luffy’nin bir sorunu vardır. Çünkü Luffy yanlışlıkla şeytan meyvesi yemiştir. Şeytan meyvesi yiyen kişiler olağanüstü güçlere sahip olurlar ancak hiç bir zaman yüzemezler. Luffy’nin yediği şeytan meyvesi ise onu bir lastik çocuğa çevirir. Kahramanız Luffy diğer tüm ödül avcıları gibi hazineyi bulmak üzere tayfasını kurup, denize açılacak ve Grand Line’a doğru yol alacaktır. Ancak diğerlerinden farkı Luffy tayfası olmadan yola çıkacak ve tayfasını yolda bulacaktır.

24. Akame ga Kill! – IMDB Puanı 8.1

Akame ga Kill! adlı manga serisinden uyarlanmıştır. Ana karakterimiz Tatsumi köyünden ayrılarak başkente doğru yola çıkıyor. Anime Tatsumi’nin bu yolculuğu ile başlıyor. Tatsumi, açlık ve fakirlik çeken köy halkına çok üzülmektedir. Bu nedenle köy halkına nasıl yardım edeceğini düşünür ve bir karar verir. İmparatorluk ordusuna katılarak çok ünlü bir savaşçı olacak ve bu şekilde köy halkına maddi yardımda bulunabilecektir.

Tüm bu hayallerle köyünden başkente doğru ünlü bir İmparatorluk savaşçısı olmak için yola çıkan Tatsumi, yine kendisi gibi hayallere sahip iki arkadaşını da yanına alacaktır.

23. No Game No Life – IMDB Puanı 8.1

Shiro ve Sora kardeşler birbiri ile çok uyumludur. Bu uyum yalnızca gerçek hayat için geçerli değildir, ikisi de oyun oynamayı çok severler ve birbirleri ile sanal dünyada da çok uyumludur. Bir ekip olarak iyi anlaştıkları için oynadıkları tüm oyunlarda bu özellikleri onları yenilmez kılıyor. Gerçek hayatta asosyal ve çekingen olan bu iki kardeş kendilerini oyunlarda buluyorlar. Daha sonra bir klan oluşturuyorlar ve klan yenilmez olarak biliniyor.

Günün birinden gizemli bir rakip ile online satranç oynarlar. Yenilen rakipleri bu iki kardeşe kendi dünyalarına geçmeyi teklif eder. Her şeye oyunlarla karar verilen bir dünyadır burası. Kardeşler teklifi kabul ederler ve Tanrı Tet onları kendi dünyasına alır. Sora ve Shiro zayıf insan ırkı olan Imanity’nin kurtarıcıları olarak diğer ırklarla dünyaya fethetmek için savaşa girerler. Ve böylece macera başlar.

22. Psycho-Pass – IMDB Puanı 8.3

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte suç işleyen insanların işledikleri suçun derecesini ölçen ve sıradan insanların suç işleme potansiyelini ölçen Psycho-Pass adlı bir cihaz geliştirilir. Dominators adlı silahlar ise sadece Psycho-Pass adlı cihazın üst düzey suçlu olarak gösterdiği insanlar üzerinde çalışmakta olan etkili bir silahtır.

Akane Tsunemori güvenlik okulundan birincilik derecesiyle mezun olmuş ve Unit 1 adlı özel bir birimin başına getirilmiştir. Bu güvenlik biriminin özelliği, yetenekli ve üstü düzey suçlular olan, Dominators adlı silahla kontrol altında tutulan kişilerden oluşuyor olmasıdır.

21. Berserk – IMDB Puanı 8.7

Midland krallığı eski ihtişamından ve güzel günlerinden çok uzaktadır. Midland krallığında artık hiç bir şey eskisi gibi değildir ve insanlar eski güzel günlerini arar olmuşlardır. Ülkede huzurlu bir gün geçmiyor, karmaşa ve kaos her geçen gün artıyordu. Tam bu zorlu günlerde bir silahşör ortaya çıkar ve ülkenin kralını ve onun taraftarlarını öldüreceğini herkese ilan eder.

İnsanüstü bir güce ve kendi boyunu aşan dev bir kılıca sahip olan bu Silahşör Griffith önderliğindeki bir paralı askerler grubu olan “Band of Hawks” a katıldığı dönemi ve sonrasını hatırlamaya başlar. Berserk, konusu, karakterleri, kurgusu ve müziği ile bu listede kesinlikle yer alması gerekiyordu.

20. Inuyasha – IMDB Puanı 7.9

Higurashi Kagome yıllardır ailesine ait olan bir tapınakta tüm aile bireyleriyle bir arada yaşam sürmektedir. Bir gün Kagome kedisini kurtarmak isterken bir kuyu bulur. Bu kuyuda yaşayan İblis onu aşağıya çeker ve eski Japonya dönemine gönderir.

Eski Japonya döneminde Kagome’yi yakalayanlar onu bir rahibeye götürürler. Rahibe Kagome’yi görünce onun kız kardeşinin reankarnasyonu olduğunu anlar. Daha sonra ona Inuyasha’nın hikayesini anlatır. Bu sırada kuyudaki yaratık tekrar ortaya çıkar ve Kagome’ye saldırır. Yaratık bir kolyenin peşindedir. Bu kolyenin kötü ellere düşmemesi için Kagome, Inu Yasha ve arkadaşları kolyenin tüm parçalarını aramak için yollara düşerler ve maceramız başlar.

19. One-Punch Man – IMDB Puanı 9.1

One Punch Man, Saitama adında oldukça sıradan ve kel bir genç hakkında. Saitama çok sıradan gözüküyor, aslında o bir süper kahraman. Ne yazık ki kendi dişine göre güçlü bir kötü kahraman bulamadığı için, canı çok sıkılıyor ve oda sıradan görünüyor. Ne zaman güçlü bir rakip çıktığını düşünse tek yumrukla yere seriyor.

Hikayemiz, Saitama’nın kendisine rakip ararken kazandığı kolay zaferlerin komedisi üzerine yol alıyor.

18. Trigun – IMDB Puanı 8.4

Hikayemiz Gunsmoke adında çöllerle kaplı bir gezegende geçiyor. İnsanlar büyük ampullere benzeyen kalıntıların etrafına yerleşim yerleri inşa etmiştir. Yaşamlarını bu şekilde sürdürürken, hayat koşullarının zorluğu suçluları meydana getirmiştir. Hırsızlar ve katiller ortada cirit atmaktadır. Ancak herkesin aradığı tek bir adam vardır o da Vash!

Vash kırmızı pardesülü barış dolu bir adamdır, ancak onun bir şehri yok ettiği söylenmektedir. Başına ödül koyulmuş bir adamın maceralarını izleyeceksiniz.

17. Samurai Champloo – IMDB Puanı 8.6

Jin, terbiyeli, gizemli, geleneklerine bağlı, güçlü bir savaşçıdır. Mugen ise kadın düşkünü, düşüncesiz bir hayduttur. Bir gün tesadüf eseri karşılaşırlar ve dövüşmeye karar verirler. Karşı karşıya gelirler ama bir kazanan çıkmaz. Bu sırada yangın çıkar ve yakalanırlar.

Daha bu sonra bu ikili ile Fuu adında onları idamdan kurtaran bir adamın yolları kesişir. Fuu, Mugen ve Jin’i “ayçiçeği gibi kokan” gizemli bir samurayı aramasında kendisine yardımcı olmaları için ikna eder ve bu üçlünün yolculukları başlar.

16. Tokyo Ghoul – IMDB Puanı 8.2

Tokyo’da insanları yiyen gizemli hortlaklar tüm şehirde korkuya sebep olmuştur. Tüm şehir bu hortlakların sebep olduğu korkunun etkisi altına girmiştir.

Kaneki sıradan bir üniversite öğrencisidir ve kendisi gibi kitap kurdu olan Rize ile Café Anteiku’da karşılaşırlar. Bu karşılaşma onların kaderinin sonsuza kadar değiştirecektir.

15. Soul Eater – IMDB Puanı 8.0

Soul Eater, silah teknisyenleri yetiştiren bir okulda geçmektedir. Silah teknisyenleri ve diğer üç grubun komedi ve aksiyon dolu maceralarını anlatıyor.

Çok güçlü bir silah oluşturup, düşmanlarının üzerine gitmeyi planlarken, düşmanları da boş durmayacak ve işleri daha da zor olacaktır.

14. Code Geass – IMDB Puanı 8.7

Britanya İmparatorluğu Japonya’ya savaş açar. Savaş sonucunda Japonya yenilir ve Britanya tarafından istilaya uğrar. Britanya Japonya’yı kolonileştirir. Bunun üzerine Japonya’nın adı “Alan 11” olarak değiştirilir ve vatandaşlarına da “11ler” adı verilir. Ancak Japonya’da Lelouch adındaki bir Britanyalı, bir gün Britanya’yı yok etmek için yemin eder.

13. Cowboy Bebop – IMDB Puanı 9.0

En iyi aksiyon animesi olarak gösterilen Cowboy Bebop içerisinde çok farklı türler ve konular barındıran çok ilgi çekici ve farklı bir anime. İçinde herkes için bir şey bulunan bu animeyi kesinlikle izlemeniz gerekiyor. O yüzden bu anime hakkında özetten fazlasını yazmak istedim.

12. Fullmetal Alchemist – IMDB Puanı 8.7

Listenin on ikinci sırasında olduğuna bakmayın, Fullmetal Alchemist özellikle ABD ve Japonya’da en popüler animelerden birisi haline gelmiştir. Son derece dokunaklı bir hikayeye sahiptir.

İki ana karakterin etrafında dönen hikaye de, annelerini tekrar hayata döndürmek için ellerinden geleni yaptıklarına şahit olacaksınız. Eğer şu ana kadar hiç bir Anime’de ağlamadıysanız bu bir ilk olabilir.

11. Bleach – IMDB Puanı 8.2

Kurosaki Ichigo bir lise öğrencisidir. Ancak onu sıradan bir öğrenciden ayıran çok önemli bir özelliğe sahiptir, hayaletleri görebilmesi. Kurosaki Ichigo ormanda geçirdiği bir kazadan sonra bu olağanüstü gücü kazanır ve hayatı bir anda değişir. Eğer kaza eseri süper güce sahip olan gençlerin hikayesini seviyorsanız, bunu da seveceksiniz.

10. Fairy Tail – IMDB Puanı 8.2

Gelecek vaat eden genç bir büyücü olan Lucy’nin en büyük hayali Fairy Tail loncasına katılmaktır. Yolculuğu esnasında Natsu adında bir adamla karşılaşır ve ona hayallerinden bahseder, daha sonra her ikisi de yoluna devam eder. Ancak Lucy kötü adamlar tarafından köle olarak satılmak için yakalanır. Daha sonra Natsu hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar ve Lucy’yi kurtarır.

Natsu Fairy Tail loncasının bir üyesi ve çok güçlü bir ateş büyücüsüdür. Daha sonra Natsu Lucy’i loncaya davet eder. Bu ikili lonca içerisinde bir ekip olurlar ve loncanın verdiği görevlere beraber koştururlar. (Loncaları seviyoruz!)

9. Dragon Ball Z – IMDB Puanı 8.8

Geldik dünyaca ünlü en popüler Animelerden birine, Dragon Ball Z. Kahramanız Goku garip bir evrende kaybolur ve ardından Süper Saiyajin olarak geri gelir. Hem Asya ülkelerinde hem de Avrupa’da en popüler animelerden biri haline gelmiştir. İzlemeniz gereken klasiklerden biridir.

8. Sword Art Online – IMDB Puanı 7.9

Benim tartışmasız en sevdiğim Animelerin başında gelmektedir. Hikaye 2022 yılında geçmektedir. Sword Art Online “Nerve Gear” adı verilen özel bir kaskla sanal gerçeklik dünyasına bağlanılan bir oyun dünyasıdır.

Kahramanımız Kirito oyuna beta oyuncu olarak katılır ve diğer oyuncuların bilmediği bilgilere sahip olur. Daha sonra oyun başlar ve Krito bu yolculukta bir çok arkadaş edinir. İnsanlar önceleri girip çıkabilirken daha sonraları oyuna hapsolurlar. Oyundan kurtulmanın tek yolu zindanı bitirmektir ve Kirito buna kararlıdır. Arkadaşlar bunu kesinlikle izleyin, pişman olmayacaksınız.

7. Fullmetal Alchemist: Brotherhood – IMDB Puanı 9.1

Yetişkinler için çok iyi bir anime serisi. Her bölümü büyük özenle hazırlandığı belli olan dünya çapında çok fazla takipçisi olan bir anime. Dokunaklı olmasının yanı sıra insanı sıkmıyor ve ilk bölümden son bölüme kadar cazibesini korumayı başarıyor. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir animedir.

6. Naruto Shippūden – IMDB Puanı 8.5

Naruto yerinde duramayan hiperaktif ergen bir Ninja’dır.  Naruto en son Sasuke ile şelalenin orada yaptığı dövüşün ardından Sasuke’yi geri getiremez. Sasuke’yi geri getirmeye çalışırken tek şansı, Sasuke’nin vücudunun tamamen ele geçirilmesi üç yılı bulacak olmasıdır. Bu süre ona zaman kazandıracaktır. Daha sonra Sakura, Naruto’ya yardım etmeye karar verir ve Naruto; Jiraiya’nın, Sakura da Tsunade’nin öğrencileri olur ve eğitimlerine başlarlar.

Ancak tüm bu gelişmeler yaşanırken, Akatsuki’nin çok başka planları vardır ve henüz kimsenin bunlardan haberi yoktur.

5. Attack on Titan – IMDB Puanı 8.8

Gerçek anlamda bu anime de aksiyon animeleri konusunda çok yenilikçi ve çığır açan bir anime. Bildiğiniz kadarıyla oyunu da çıktı, Steam üzerinde yayında. Üstelik öyle 10 20 lirada değil, 89 TL. Yani eğer animeyi severseniz, oyununa da göz atabilirsiniz.

Hikaye kahramanız Eren ve süt kardeşi Mikasa’nın etrafında şekilleniyor. İnsanoğlunun soyu devlerin saldırıları sonucu yok olmanın eşiğine geliyor. Zekadan yoksun olan bu uzun büyük yaratıkların saldırıları sonucu çok fazla insan ölüyor. Geriye kalan az sayıda insan ise kendilerini devlerin saldırılarından korumak için büyük duvarlar inşa ediyorlar. 100 yıldır devler görülmezken, bir gün devler duvarları yıkıyorlar ve şehre giriyorlar. Eren’in gözleri önünde devlerden birisi annesini yiyor ve Eren o gün tüm dünyayı devlerden temizlemeye ve annesinin intikamını almaya yemin ediyor.

4. Dragon Ball – IMDB Puanı 8.6

Dragon Ball küresel bir fenomen haline gelmiş ve milyonların gönlünü ve sevgisini kazanmayı başarmış efsanevi bir animedir.

Anime Goku adında elinde 4 tane ejder topu olan olağanüstü güçlü genç bir çocuğun hikayesine odaklanıyor. Bir gün ejder toplarının gerçek hikayesini Bulma adlı bir kızdan öğreniyor. “Yedi tane Ejder Topu varmış. Bunların içindeki yıldızlar sayesinde parıl parıl parlıyorlarmış. Bir taneden yedi taneye kadar hepsini toplarsan ve doğru ilahiyi söylersen, Ejder Shenlong, gelip senin herhangi bir isteğini yerine getirirmiş. Ama yalnızca bir tanesini!” Bunun üzerine Goku ve Bulma diğer ejder toplarını bulmak için komedi ve aksiyon dolu uzun bir maceraya atılıyor.

3. Future Diary (Mirai Nikki) – IMDB Puanı 8.0

Özgün hikayesiyle çok farklı bir anime sizi bekliyor. Animenin bir diğer adı başlıkta da görüldüğü üzere Mirai Nikki.

Yuki sosyal hayatı oldukça zayıf olan asosyal diyebileceğimiz, tüm gününü cep telefonu ile günlük yazarak ve hayali arkadaşları ile sohbet ederek geçiren biridir. Bir gün hayali arkadaşlarından biri olarak bildiği zaman tanrısı Deus Ex Machina Yuki’yi bir yarışmaya davet eder. Yuki bu yarışmaya katılır ve Deus’un aslında hayali biri olmadığını anlar. Yarışmaya 12 kişi katılır, herkesin bir günlüğü vardır ve her günlüğün kendine ait artıları ve eksileri vardır. Yarışma da amaç 90 günün sonunda hayatta kalmaktadır, herkes kendi günlüğünü kullanarak diğerlerini öldürmeye çalışır. Hayatta kalan son kişi zaman tanrısı Deus’un yerini alacaktır.

Yarışmacılar arasında Yuki’nin sınıf arkadaşı olan ve aynı zamanda Yukiye aşık olan Yuno’da bulunmaktadır. Yuki bir günlük saldırısından Yuno sayesinde kurtulur. Artık bu ikilinin tek amacı bu yarışmadan beraber ve sağ olarak çıkabilmektir.

2. Pokémon – IMDB Puanı 7.5

Ash, Misty, Broke, Roket takımı, miyav… Hayatımızın en güzel günleriydi her halde. Daha iyisi gelmedi bence. Pikachu ve Charmander ile duygulandıran, roket takımı ile güldüren, Broke ile bize hayatın gerçeklerini gösteren ne güzel şeydin sen Pokemon. Tasolarını da az oynamadık. Pokemon tartışmasız dünyanın en ünlü anime serisidir. Her şeyiyle mükemmel olan bu animeyi eğer baştan sona bitirmediyseniz tekrar başlayın ve sonuna kadar gidin. Daha da bir şey demeyeceğim, duygulandım.

1. Death Note – IMDB Puanı 9.0

Geldik listenin başına, anime seven herkes bu seriyi bilir. Efsanevi ölüm defteri. Bir çok ödül almış, fenomen olmuş, oyunları, sinema filmleri ve dizileri yapılmıştır. Gerçek bir klasik olan bu animeyi şiddetle tavsiye ediyorum.

Light üniversite sınavlarına hazırlanmakta olan bir lise son sınıf öğrencisidir. Japonya’nın en zeki ve en başarılı öğrencisi olmasına rağmen yaşadığı hayattan memnun değildir ve bunalımdadır. Ayrıca her gün yaşanan suçlar ve adalet sisteminin çöküşünü görüyor olması onun için bu dünyayı daha da anlamsız kılmaktadır.

Light her şeyden bıkkın bir şekilde bir gün dersteyken gökten bir defterin düştüğünü görür. Ders bittikten sonra bir anda defterin düştüğü yere yönelir ve eline alır, şöyle yazmaktadır; “Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir”

Daha sonra defteri alır ve eve gider. Televizyonu açtığında birinin anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını görür, defteri kontrol etmek için adamın ismini deftere yazar ve adam ölür.

Light bu gerçek karşısında şaşkına döner ve kendi ideal dünyasını kurmak ve hayatına bir anlam katmak için diğer suçlulara yönelir. Ancak dünya bir süre sonra onun varlığını öğrenip dünyanın en iyi dedektifi L’yi peşine takar.

Kaynaklar; Youtube, Google, Flickr, Genius, Wikipedia, 500px, Bulbapedia.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir