İnanılmaz Fotoğraflarla 10 Yanardağ

Yanardağlar doğanın mucizelerinden yalnızca biridir. Bizim ülkemizde Yanardağlar pek bir şey ifade etmiyor olsa da, dünyanın bir çok yerinde sürekli Yanardağ tehdidi ile yaşayan insanlar var. Patlamalar sonucu bir çok köyü yok eden Yanardağlar çoğu zaman tehlikeli ve ölümcül olabiliyor.

Ancak bazende bu patlamalar mükemmel görsellikler ortaya çıkarabiliyor. İşte görmeniz gereken muhteşem fotoğraflarla 10 Yanardağ.

10. Cleveland Yanardağı

Cleveland Yanardağı, Alaska’da yer alan aktif volkanlardan biridir. Yanardağ sürekli lav ve kül plakaları ürettiği için hava trafiğini etkiler. Hava araçları için bir tehdit oluşturmaması için sürekli izlenen ender Yanardağlardan biridir. Ayrıca bu Yanardağ sürekli lav akıntısı oluşturur.

9. Sarychev Yanardağı

Bu fotoğraf 2009 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından çekildi. Bir uzay aracı tam üzerinden geçerken fotoğraflamış, gerçekten muhteşem bir görüntü.

8. Mount Gharat

Çoğunluğu Pasifik Okyanusunda bulunan bir ada takımının parçası olan Mount Gharat aktif bir Yanardağdır. Bu fotoğraf 2013 yılında yine Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından bir patlama esnasında çekilmiştir.

7. Augustine Yanardağı

Augustine Yanardağı’da tıpkı Cleveland gibi Alaska’da ki en aktif Yanardağlardan biridir. En son 2006 yılında patlayan bu Yanardağın içerisinde bir çok aktif volkan bulunur. Tehdit potansiyeli yüksek olarak belirlendiği için sürekli izlenen bir başka aktif Yanardağ’dır.

6. Pagan Adası

Pagan Adası Mariana adalar takımının bir parçasıdır. Pagan adası bölgenin en aktif volkanlarına sahiptir. En son yaşanılan patlama 1981 yılında gerçekleşti ve o dönem orada yaşayan tüm yerlilerin orayı boşaltması gerekti.

5. Manam Yanardağı

Manam Yanardağı Papua Yeni Gine’ de bulunan en aktif Yanardağlardan biridir. Bu zamana kadar birden çok kez patlamış ve büyük tehditlere sebep olmuştur. Manam Yanardağı en son 2004 yılında patlamış ve adanın tamamının boşaltılmasına neden olmuştur.

4. Bamus, Ulawun ve Lolobau Yanardağı

Bamus, Ulawun ve Lolobau volkanları Yeni Britanya Adasında yer alan ender volkan takımını olarak adlandırılabilir. Bu volkanların arasından en faal olanı 1700’lerden bu yana kayıt edilen 22 patlamayla Lolobau Yanardağı.

3. Chaiten Yanardağı

Bu inanılmaz görsel Şili’de yer alan Chaiten Yanardağına aittir. Chaiten Yanardağı 2008 yılında inanılmaz bir şiddetle patladı ve patlama yönünde yeni bir lav kubbesi meydana getirdi. Bu patlama sonucunda Chaiten kasabası sakinlerini evlerini terk etmek zorunda kaldılar.

2. Nabro Yanardağı

Nabro Yanardağı Eritre’de Kızıldeniz sahilinin yakınında yer alıyor. Nabro Yanardağı bu güne kadar sadece bir kaç defa depremler sebebiyle patladı. 2011 yılından itibaren hiç bir patlama kaydedilmedi. Son yıllarda uykuda olan Yanardağlardan birisi olarak gösterilebilir.

1. Etna Yanardağı

Şüphesiz en ünlü Yanardağlardan birisi olan Etna Yanardağının ismini herkes duymuştur. İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alan Etna Yanardağı Avrupa’nın en aktif ve en büyük yanardağıdır. Etna Yanardağı sürekli patlar. Bu patlamalar esnasında lav ve duman tabakaları oluşur. Ancak görselde de görüldüğü üzere gecenin karanlığında muhteşem bir güzellik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir