Dünyanın En Tuhaf 10 Hayvan Yarışı

Arkeolojik keşifler at yarışlarının antik zaman uygarlıklarına kadar uzandığına kanaat getirmişlerdir. Yunanistan Olimpiyat Oyunları’nda 664 yılında resmi yarışlardan biriydi yıllar boyunca ufak değişmelere uğrasa da at yarışları popülerliğini korudu. Burada dünyanın dört bir tarafından hayvanların birbirine karşı ezeli rekabetlerini sergiledikleri 10 etkinliğe bakacağız, ancak tabi ki atları bu konunun dışında bıraktık. Keşke bu yarışlar olmasa, hayvanların yarıştırılması uğruna kötü muameleler görmesi çok kötü bir durum. Ancak neredeyse dünyanın her yerinde hayvan yarışları maalesef söz konusu.

10. Salyangoz Yarışı

Her yıl düzenlenen Dünya Salyangoz Yarışı Şampiyonası, Temmuz ayında İngiltere’nin Norfolk ilçesindeki Congham’daki cricket tarlasında gerçekleştiriliyor. Yarışta kullanılan salyangoz türü Avrupa ortak bahçe salyangozu (helix aspersa) ‘dır ve dev yabancı salyangozların mücadeleye girmesi kesinlikle yasaktır.

Yarışlarda salyangozların birbirinden ayırt edilmesi çok zor olduğu için kabuğuna çıkartma yardımıyla numaralandırılıyor. Yarışmacılar dairenin dış kenarına doğru bakan 13inç (cm) ölçülerinde yarıçapa sahip olan dairenin merkezine yerleştiriliyor ve yarış başlıyor çemberin dışına ilk ulaşan yarışı kazanıyor. Salyangozlar çok yavaş hayvanlar diyerek küçümsemek olmaz 2 dakikalık güncel dünya rekoru 1995 yılında Archail The Snail’e ait.

9. Tazı Yarışı

Soyu Biritanya Adaları’nda başladığı bilinen uzun boylu, ince ve zarif bir köpek türüdür. Genel olarak 22-36 kilo arasında ağırlığa sahip olan tazı, saatte 70 km hıza ulaşabilen en hızlı köpektir.

Organize edilen tazı yarışlarının kökeni, İngiltere ve Avrupa’daki tavşan ve tilki avcılığında ortaya çıkmıştır. 1500’lü yıllarda İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth’in katlıkalarıyla ”The Sport of Queens” adıyla tanınarak yaygınlaştı. Sporun bugünkü haline gelmesinde rol oynayan kişi Owen Patrick Smith yarışlarda kullanılan tavşanların öldürülmesine son vererek mekanik tavşanı icat etti ve son olarak 1919 yılında Emeryville, California’daki ilk yarış pistini açtı.

8. Dachshund Yarışı

Dachshund veya Wiener (sosis) köpeği olarak bilinen ilk kes 1970 yıllarında Avusturalya’da eğlence amacıyla yarıştırıldı daha sonra 1993’te televizyonda gösterilen bir reklam filmin de Wiener köpek yarışını komedi sporu olarak gösterdi ve bu fikir herkes tarafından benimsenerek bu yarışın ortaya çıkmasına sebep oldu.

Her aralık ayında, California San Dirego düzenlenen Wienerschnitzel Wiener Nationals’ın ağırladığı Dünya Dachshund Yarış Şampiyonası genellikle 22-45 metre mesafesinde koşuluyor. Spor 2007 yılında “Wiener Takes All” adlı çıkan Dachshund ve sahiplerini konu eden filmle popülerliğini daha fazla ilerleterek bugünlere geldi.

7. Deve Yarışı

Ortaya çıkışı 7. yüzyıla kadar geçmişe dayanan Arap Yarımadası’nda eğlence amaçlı olarak bir aktiviteydi. 1970 yıllarında resmi kurallar ve düzenlemeler getirilerek spor statüsüne kavuştu.Hindistan, Mısır, Avustralya ve özellikle Orta doğu Arap ülkelerinde çok ilgi gören bir hayvan yarışı türü olmuştur.

Yetişkin bir deve saatte 40 km hıza erişebilir parkurlar ise 4 ile 10 km arasında değişmektedir. En popüler ve yüksek ödüle sahip olan organizasyon ”Sheikh Zayed International Camel Endurance Race” adlı yarış $50,000 para ödülü havuzuna sahip.

6. Kaplumbağa Yarışı

Kaplumbağa yarışları 1920 ABD Chicago’da 7 kaplumbağanın bir bahçede yarıştırılmasıyla başladı. Anlaşıldığı üzere en garip ve yavaş olan yarış ününü arttırarak günümüze ulaşmış oldu. Bazı hırslı yarışmacılar kaplumbağalara şoku uygulayarak daha hızlı hareket etmelerini sağlamak istediler bu olayda büyük tartışmalara yol açmış oldu.

5. Hamamböceği Yarışı

Hamam böceği yarışı 1986 yılında Avusturalya Brisbane’deki Story Bridge Hotel’de doğdu. İki yaşlı adamın barda birbiriyle iddalaşarak hamam böceklerini bir parkta yarıştırmasıyla başlıyor. O günden sonra hamam böceği yarışları 26 Ocak günü aynı otelde her yıl yapılmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanlık seçimlerinden önce New Jersey Pest Control Association’da düzenlenen popüler bir hamamböceği yarışı gerçekleşiyor. Yarışmanın amacı New Jersey’deki Demokrat adayı öngörmektir. Yarışmanın kazananı seçim adayının doğru seçiminde saygın bir rol oynadığını söyleniyor.

4. Hamster Yarışı

2001’de İngiltere’nin kırsal bölgelerinde ayak ve ağız hastalıklarının ortaya çıkması, hükümetin hayvanların ülkenin farklı yerlerinde hareketini ciddi derecede kısıtlayan acil durum yasalarını getirmek zorunda kaldığını görüldü. Sonuç olarak, eğitmenlerin atlarını ahırlardan yarış pistlerine kadar götürememeleri nedeniyle birçok at yarışı toplantısı iptal edildi.

Yarışlardan edinilen gelirlerin düşmesiyle Blue Square adındaki muhasebecilik şirketi bu konuyu çözmek için farklı girişimlerde bulunarak ilk Hamster yarışlarını tanıttı. Hamsterları yarıştırmak için 10 inç uzunda dragsterin ortasına bir egzersiz tekerleği koyarak içinde koşmaları sağlayıp hareket etmelerini amaçlayan bir mekanizmayla 30 fit uzunda bir parkurda yarıştırdılar. Bugüne kadar en iyi süre 38 saniyedir.

3. Devekuşu Yarışı

Dünyanın en büyük kuşu ünvanına sahip olan deve kuşları 2.1-2.8 metre uzunluğunda olan kuş türü saatte 42 km hızına ulaşabilmektedir.

Florida’daki Jacksonville Devekuşu Çiftliği, 1892’de bir turistik cazibe merkezi olarak açıldığından beri yarışmalar düzenledi ve yıllık Devekuşu Şenliği Arizona, Chandler’de gerçekleşti. Benzer organizasyonlar da düzenli olarak Lowa, Nevada ve Kentucky eyaletlerinde yapılarak eğlenceli ve rekabetçi bir yarış türü haline geldi.

2. Koyun Yarışı

Avustralya, koyun yetiştiriciliği ile ünlü bir ülkedir bu yüzden dünyanın en ünlü koyun yarışlarına en sahipliği yapması kaçınılmazdır. Ekim ayında New South Wales’de 19 yıl boyunca gerçekleşen yarışlarda toplanılan 112.00 ABD doları çeşitli hayır kuruluşlarına bağışlanmıştır.

Koyun yarışlarında başka bir ev sahibi ise İngiltere’dir. Shropshire ilçesindeki Telford’daki Hoo Farm’da 200 metre uzunluğundaki at nalı şeklinde 220 metrelik bir parkurda her yıl düzenlenen 16 rakiple sırtında örme bir yelekle yarışmışlardır ve koyunları bitiş çizgisine ulaştırmak için yiyecek kullanmışlardır.

1. Keçi Yarışı

Keçi yarışları 1925 te Karayip Adası’nda bulunan Tabago’da ortaya çıktı.Her Paskalya’da pazartesi günü düzenlenen at yarışları zengin bir kesime hitap eden bir etkinlik olarak görülüyordu. Samuel Callender, ertesi gün Buccoo kasabasında at yarışlarına karşılık fakir bir adam olarak keçi yarışlarına başladı.

Her yıl binlerce seyircisi olan Buccoo Keçi Yarışı Festivali, dünyanın en uzun soluklu keçi yarışıdır.Günümüzde ise Tabago Meclis Turizm Bölümü tarafınsan destekleniyor. Başlangıçta köy sokaklarında gerçekleşen yarış etkinliği şimdi ise Buccoo Entegre Tesisi olarak bilinen 100 milyon dolarlık yarış alanına ve ahırda gerçekleştiriliyor.

Keçilerin eğitimleri en az 2 ay sürmektedir.Eğitmenleri boyununa bir ip geçirerek kontrol edip kademeli bir şekilde hızlanmalarını öğretirler. Doğru bakım ve ilgi göz önüne alınırsa, profesyonel yarış keçisi 13 yıl boyunca yaşayıp yarışabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir