Dünyanın En Tehlikeli 20 Köpek Irkı

Köpekler için insanoğlunun en iyi dostu denir, ancak eğer doğru şekilde eğitilmemiş ise bazı köpekler, sahipleri de dahil olmak üzere insanlara zarar verebilirler. Elbetteki burada yer alacak türler doğrudan insanlara zarar verecek köpek türleri olarak görülmemelidir. Buradaki listeyi türlerin özellikleri, agresiflikleri ve saldırma dürtüsü potansiyelleri kriterlerine göre oluşturduk.

Yani bu liste köpeklerin insanlara saldırmaya karar vermesi durumunda ciddi zarar verebilecek türlerden oluşuyor. Ancak elbette unutulmamalıdır ki, köpekler sahiplerinin isteklerini yerine getirirler. O yüzden köpeklerin saldırgan olmasının altında kötü bir eğitim veya kötü bir sahip yatıyor olabilir. Listeyi buradaki bilgilendirmeleri göz önünde bulundurarak okumanızda fayda görüyoruz.

20. Cane Corso

Cane Corso Napolitan mastife yakın bir türdür. Diğer ırklardan daha kaslı ve daha çevik bir İtalyan ırkıdır. 70 cm uzunluğunda ve yaklaşık olarak 50 kilo ağırlığındadır. Cane Corso, Romalılar döneminde savaş köpekleri olarak kullanılan Canis Pugnax’ın torunudur. Saldırma dürtüsü ağır basan bir köpektir ve oldukça güçlüdür.

19. Bull Terrier

Yumurta şeklindeki kafasıyla gerçekten korkutucu görünüme sahip güçlü bir köpektir. Zayıf kas dokusundaki en güçlü köpek türü olarak gösterilir. Bull Terrier cinsinin çok agresif bir köpek olduğu söylenemez ancak kendisinden daha küçük hayvanlara karşı tehlikeli bir köpektir. Çünkü Bull Terrier cinsleri “av aracı” olarak biliniyor. Bu sebeple çoğu defa küçük yaştaki çocuklara saldırdığı haberlere çıkmıştır.

18. Tosa Inu

Tosa Inu gerçek anlamda bir savaş köpeğidir. Adını eski Japon kenti Tosa’dan almaktadır. Tosa kentinde savaşan köpek olarak yetiştirilmiştir. Tosa Inu çok nadir, eski ve özel bir cins. Ortalma 100 kilo ağırlığında ve 82 cm uzunluğunda ki bu devasa köpek, bir çok ülke de tehlikeli görüldüğü için yasaklanmıştır.

17.  Rhodesian Ridgeback

Güney Afrika’dan gelen bu köpek türü yarı evcilleştirilmiş bir av köpeğidir. Köpek akıllı ve sadık olmasıyla bilinir. Ancak yabancılara karşı çoğunlukla agresiftir. Sahibine çok sadık bir köpek olduğu için yabancılara karşı aşırı hassa olabilir. Eğer bir tehlike sezer veya gerginleşirse yabancılara saldırabilir.

16. Dogo Argentino

Kısa ve beyaz bir deriye sahip Arjantin dogosu, oldukça özel bir türdür. Çok fazla kasa sahip olan bu köpek ortalama 76 cm uzunluğa ve 55 kilo ağırlığa sahiptir. Dogo Argentino, Arjantin’de avcılık için yetiştirilen bir türdür. Çok güçlü ve atletik bir köpektir. Dogo Argentino 1991 yılında Tehlike Köpekler Yasası ile beraber Birleşik Krallık’ta yasaklanmış türlerden biridir.

15. Saint Bernard

Oldukça sevimli ve büyük bir köpektir, bir çok çizgi filme de konuk olduğu söylenebilir 🙂 İtalya ve İsviçre Alplerinde çok popüler bir köpektir. Bernad bir dağ köpeğidir. Ayrıca şimdi ye kadar dünyanın en büyük köpeği olarak dünya listesine giren Benedictine adlı Bernard cinsi köpektir ve tam olarak 166 kilo ağırlığındadır.

Bu köpek yalnızca çocukluk döneminde eğitilebilir. Ve bu eğitim için kesinlikle sahibiyle birlikte yaşaması gerekmektedir.

14. Basenji

Orta Afrika kökenli bir av köpeği olan Basenji çok hareketli, meraklı, zeki ve sevgi dolu bir hayvandır. Ancak bu söylediklerim sadece köpeğin sahibi ve dost simalar için geçerlidir. Eğer bir yabancıysanız Basenji’nin sevimli yüzüne aldanıp yanına gitmeyin. En zor eğitilebilir 2. köpek türü olarak biliniyor.

13. American Bulldog

Bu köpekler ilk olarak çiftlik işletme köpeği olarak yetiştirildi. Çok güçlü ve kaslı bir köpek olan bu Bulldog sığır ve yaban domuzu yakalayabilir, küçük haşaratları öldürebilir. Ancak köpek çok iyi bir eğitim bile almış olsa, bazen çok ağır basan bir “inat” dürtüsü söz konusudur. Genel olarak sevecen hayvanlar olarak tanınır.

12. Great Dane

Uzunlukları ile tanınan bu köpekler yaklaşık olarak 80 cm uzunluk ortalamasına sahiptirler. Bir çoğunun 10 yıldan fazla yaşadığı biliniyor. Ancak ortalama yaşam süreleri 6-8 yıl arası olarak ön görülüyor. Tanıdıkları ve sahiplerine karşı çok dost canlısı ve koruyucu köpeklerdir. Great Dane yaban domuzu ve geyik avlama konusunda ustadır.

11. Gull Dong

Gull Dong diğer bir adıyla Pakistan Boğası Bull Kutta ve Gull Terrier arasındaki çapraz ırktır. Son derece güçlü olan bu ırk dövüşçü bir köpek olarak yetiştirilmiştir. Gull Dong saldırganlığı ve kontrol edilmesi en zor ırklardan biri olmasıyla tanınıyor.

10. Perro de Presa Canario

Hayvancılık için yetiştirilen son derece güçlü bir köpektir. Tıpkı St. Bernard gibi yalnızca küçükken eğitilebilecek bir türdür. Neredeyse doğumundan itibaren sahibi ile birlikte vakit geçirmeli ve erken bir şekilde diğer canlılarla sosyal etkileşime geçmelidir. Aksi halde yabancı insan ve köpeklere karşı çok saldırgan olabilir.

9. Akita Inu

Japonya’nın dağlık bölgelerine ait olan bir köpektir. Irkının tüm bağımsız özelliklerini taşımasıyla çok özel bir ırktır. Güçlü, ailesine karşı sevecen bir köpek iken, yabancılara karşı hiç hoş görülü değildir.

8. Chow Chow

Çin kökenli bu köpek türü “yüksek riskli köpekler” olarak bilinir. Eğer saldırgan bir köpek olmasını istemiyorsanız çok sıkı bir eğitim gerektirir. Yabancılara karşı aşırı hassas olan bu köpekler, her an sahiplerini koruma iç güdüsüyle hareket ederler. 19 yıldan 238 ölüme sebep olan bu köpekler doğuştan saldırganlık dürtüsüne sahiptirler. “Kabarık Aslan Köpeği” olarak da adlandırılırlar.

7. Boxer

Doğası gereği agresif ve saldırgan olmayan bu köpekler, bu listeye bugüne kadar 48 olumsuz olayla anıldığı için giriyor. Genel olarak sevecen, enerjik ve eğlenceli köpekler olarak bilinirler. Ancak haklarında olumsuz görüşe sahip olmak için de ortada yeterince olay vardır.

6. Kurt Melezi – Wolf Hybrid

Kurt melezi genel olarak gri kurt ve köpek çiftleşmesinden doğan bir ırktır. Bir kurt melezi olduğu için diğer köpeklere göre daha az öngörülebilir davranışlara sahiptir. Kontrolü ve eğitimi çok zordu, ne zaman nasıl davranacağını kestirmek oldukça güçtür.

5. Husky – Haski

Kuzey bölgelerinde kızak çekmek için yetiştirilen enerji ve güçlü köpeklerdir. Küçük av hayvanları için yırtıcı iç güdülere sahiptirler. Bunun yanı sıra bu hayvanlar sıkıldıkları zaman etraftakilere zarar verebilirler. Yaşam tarzları ve doğaları gereği içlerinde yırtıcılık barındıran hayvanlardır.

4. Doberman Pinschers

Çok özel bir türdür, bir bekçi köpeğidir. Eğer ailesinin, sahiplerinin veya koruduğu mülkün tehlike olduğunu anlayıp saldırıya geçerse bu konuda ki en iyi köpeklerden biridir. Bir dönemler polis ve muhafız köpekleri olarak kullanılmıştır. Yabancıları ve köpekleri hedef alabilirler, ancak sahiplerine karşı çok uysal olan bu hayvanlar, büyüklükleri ve güçleri sebebiyle potansiyel olarak tehlikeli hayvanlardır.

3. Rottweiler

İyi bir eğitim almayan bu köpeklerin agresif davranış sergilemeleri kaçınılmazdır. Bu göz önüne alındığından çok güçlü olan bu köpek potansiyel olarak çok tehlikeli, başa çıkılamaz bir türdür.

2. Alman Kurdu

Alman kökenli bir köpektir ve bir çok ülke de polis köpekleri olarak kullanılır. Meşhur K-9 köpekleridir. K-9 bu köpeklerin aldığı eğitime verilen isimdir. Eğitime çok yatkın olan bu köpekler ödül ve oyun sistemiyle eğitilip, motive edilirler. Sahiplerine ve bölgelerine karşı aşırıcı korumacı olan bu köpekler, yabancılara karşı saldırgan olabilirler.

1. Pitbull

Dünyanın en tehlikeli köpeğidir. Anlık bir öfke veya sebebi bilinmeyen bir dürtüyle sahibini dahi öldürebilir. Çok güçlüdür, inanılmaz derece güçlü bir çeneye sahiptir. Amerika en tehlikeli köpek olarak belirlemiştir.

Binlerce defa haberlerde çocuklara ve diğer insanlara saldırdığını, ağır yaraladığını veya öldürdüğünü görmüşsünüzdür. Kontrolü çok zor olan bu köpeği davranışlarını öngörebilmek neredeyse imkansızdır. Bu sebeplerle ve çok güçlü olmasından dolayı potansiyel olarak en tehlikeli köpektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir