Dünyanın En Güçlü 20 Köpek Irkı

Kasları, atletik vücutları, çeviklikleri ve diğer tüm fiziksel özellikleri ile dünyanın en güçlü köpekleri. Hızları, huyları, genetik özellikleri, kiloları, boyları ve diğer tüm belirgin özellikleri ile en güçlü köpek türlerini hızlıca tanıyalım.

Eğer bir yeri korumak için bir köpek edinmeyi ve o köpeğin tüm özellikleriyle ne kadar güçlü olduğunu öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Büyük ve korkunç gözüken köpekler illa güçlü olacak diye bir şey yok, bazıları küçük boyutlara sahip olsalar da çeviklikleri, kasları ve hızları ile en güçlü köpekler listemize girmeyi hak ediyor. İşte görmeniz gereken dünyanın en güçlü 20 köpek türü.

20. Rhodesian Ridgeback

Güney Afrika’dan gelen bu köpek türü yarı evcilleştirilmiş bir av köpeğidir. Köpek akıllı ve sadık olmasıyla bilinir. Ancak yabancılara karşı çoğunlukla agresiftir. Sahibine çok sadık bir köpek olduğu için yabancılara karşı aşırı hassas olabilir. Eğer bir tehlike sezer veya gerginleşirse yabancılara saldırabilir.

19. Cane Corso

Cane Corso Napolitan mastife yakın bir türdür. Diğer ırklardan daha kaslı ve daha çevik bir İtalyan ırkıdır. 70 cm uzunluğunda ve yaklaşık olarak 50 kilo ağırlığındadır. Cane Corso, Romalılar döneminde savaş köpekleri olarak kullanılan Canis Pugnax’ın torunudur. Saldırma dürtüsü ağır basan bir köpektir ve oldukça güçlüdü

18. Bull Terrier

Yumurta şeklindeki kafasıyla gerçekten korkutucu görünüme sahip güçlü bir köpektir. Zayıf kas dokusundaki en güçlü köpek türü olarak gösterilir. Bull Terrier cinsinin çok agresif bir köpek olduğu söylenemez ancak kendisinden daha küçük hayvanlara karşı tehlikeli bir köpektir. Çünkü Bull Terrier cinsleri “av aracı” olarak biliniyor. Bu sebeple çoğu defa küçük yaştaki çocuklara saldırdığı haberlere çıkmıştır.

17. Tosa Inu

Tosa Inu gerçek anlamda bir savaş köpeğidir. Adını eski Japon kenti Tosa’dan almaktadır. Tosa kentinde savaşan köpek olarak yetiştirilmiştir. Tosa Inu çok nadir, eski ve özel bir cins. Ortalma 100 kilo ağırlığında ve 82 cm uzunluğunda ki bu devasa köpek, bir çok ülke de tehlikeli görüldüğü için yasaklanmıştır.

16. Great Dane

Uzunlukları ile tanınan bu köpekler yaklaşık olarak 80 cm uzunluk ortalamasına sahiptirler. Bir çoğunun 10 yıldan fazla yaşadığı biliniyor. Ancak ortalama yaşam süreleri 6-8 yıl arası olarak ön görülüyor. Tanıdıkları ve sahiplerine karşı çok dost canlısı ve koruyucu köpeklerdir. Great Dane yaban domuzu ve geyik avlama konusunda ustadır.

15. St Bernard

Oldukça sevimli ve büyük bir köpektir, bir çok çizgi filme de konuk olduğu söylenebilir 🙂 İtalya ve İsviçre Alplerinde çok popüler bir köpektir. Bernad bir dağ köpeğidir. Ayrıca şimdi ye kadar dünyanın en büyük köpeği olarak dünya listesine giren Benedictine adlı Bernard cinsi köpektir ve tam olarak 166 kilo ağırlığındadır.

Bu köpek yalnızca çocukluk döneminde eğitilebilir. Ve bu eğitim için kesinlikle sahibiyle birlikte yaşaması gerekmektedir.

14. Wolf Hybrid – Kurt Melezi

Kurt melezi genel olarak gri kurt ve köpek çiftleşmesinden doğan bir ırktır. Bir kurt melezi olduğu için diğer köpeklere göre daha az öngörülebilir davranışlara sahiptir. Kontrolü ve eğitimi çok zordu, ne zaman nasıl davranacağını kestirmek oldukça güçtür.

13. Gull Dong

Gull Dong diğer bir adıyla Pakistan Boğası Bull Kutta ve Gull Terrier arasındaki çapraz ırktır. Son derece güçlü olan bu ırk dövüşçü bir köpek olarak yetiştirilmiştir. Gull Dong saldırganlığı ve kontrol edilmesi en zor ırklardan biri olmasıyla tanınıyor.

12. Bully Kutta

Pakistan mastifi olarak bilinenen Bully Kutta nesli tükenmekte olan Alaunt soyundan gelmekte olan bir köpektir. Pakistan’da popüler bir köpek olan Bully Kutta genellikle baskın olarak beyaz renktedir. Ancak beyaz üzerine kahverengi veya beyaz üzerine siyah lekeleri olabilir. 90 cm uzunluğa ve 95 kilo ağırlığa sahiptir. Bu köpek eğitime çok müsait, uysal ve çok duygusal bir köpektir.

11. Leonberger

Leonberger bir diğer adıyla “nazik aslan” bir Alman ırkıdır. Adını Almanya’nın Leonberg kentinden almıştır. 75 cm uzunluğa ve 65-70 kilo ağırlığa sahiptir. Leonberger türü en ideal aile köpeklerinden biridir. Çünkü bu köpekler akıllı, uslu, eğlenceli ve sadık köpeklerdir, bu özellikleri ile de en ideal aile köpekleridir. Bu köpeklerin ortalama yaşam ömrü en fazla 7 yıldır.

10. Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği devasa boyutlarıyla dikkat çeken bir çoban köpeğidir. Ayrıca bu köpekler devasa boyutlara sahip diğer köpeklerden yaşam süreleriyle de ayrılmaktadır. Diğer köpeklerin ortalama yaşam süreleri 6-8 yıl iken, Anadolu Çoban Köpeği 12 yıl yaşamaktadır. 80 cm uzunluğa ve 70 kilo ağırlığa sahiptirler. Anadolu Çoban Köpeğinin 6000 yıllık eski bir cins olduğu düşünülmektedir. Anadolu Çoban Köpekleri şuan Amerika’da geliştirilmekte olan türlerden birisidir.

9. Dogo Argentino

Kısa ve beyaz bir deriye sahip Arjantin dogosu, oldukça özel bir türdür. Çok fazla kasa sahip olan bu köpek 76 cm uzunluğa ve 55 kilo ağırlığa sahiptir. Bu köpek türünü de bir çok defa Türkiye’de görmüşsünüzdür.

8. Dogue de Bordeaux

Fransız veya Bordo köpeği olarak bilinir. Çok güçlü ve kaslı bir köpektir, en eski Fransız köpek ırklarından biridir. Çok ağır nesneleri ağızları ile çekip sürükleyebilirler. Avrupa’da oldukça popüler olan bu köpek türleri maalesef hastalığa yakalanma oranları en yüksek türdür. Ortalama yaşam süreleri ise 5-6 yıldır. Ortalama ağırlıkları 70 kilo civarında olan bu köpekler büyük bir kafaya sahiptirler. Çok uzun olmasalar da ağırlıkları ve güçleri ile listede kendisine burada yer buluyor.

7. Akbaş

Akbaş çok sakin ancak etrafında olup bitenlere farkındalığı çok yüksek bir köpektir. Akbaş bir çoban köpeğidir. ağırlıkları 65 kilo, uzunlukları ise 86 cm civarındadır. Genellikle pürüssüz krem ve beyaz renkte olan Akbaşlar ortalama 11 yıllık yaşam süreleri ile de çok ilginç hayvanlardır. Odaklanma eğilimleri yüksek, dayanıklı, azimli ve çok güçlü köpeklerdir.

6. Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı devasa boyutlarıyla dikkat çekici bir köpektir. Kalçadan buruna 130 cm uzunluğa ve 90 cm omuz yüksekliğine sahip bu köpekler ortalama 100 kilo ağırlığa sahiptirler. Oldukça mülayim ve iyi karaktere sahiptirler. Sahiplerinin sözünden çıkmayan bu köpekler çocukları çok severler. Ancak salya akıtmaları, hareketli olmaları nedeniyle ev köpekleri değillerdir. Geniş araziler veya bahçeler isterler. Büyük bir kafaya ve sarkık bir dudağa sahiptir ve Aksaray yöresinde dudağa malak dendiği için Aksaray Malaklısı adını almıştır.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı ünlü eserinde Aksaray Malaklısını “Anadolu’nun Aksarayında aslan gördüm” cümlesiyle anlatmıştır.

5. Kangal

Bizlerin çok iyi bildiği Sivas’a özgü bir köpek türü olan Kangal bir sürü koruma köpeğidir. Kangallar 70 cm ağırlığa ve 70 kilo ağırlığa sahiptir. Diğer dev ırklara göre daha hafif olmaları sebebiyle, daha çevik ve daha hızlıdır. Kontrollü, sakin, güçlü ve çok koruyucu bir köpektir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve sahibini korumak için her şeyi yapar.

4. Doberman Pinschers

Çok özel bir türdür, bir bekçi köpeğidir. Eğer ailesinin, sahiplerinin veya koruduğu mülkün tehlike olduğunu anlayıp saldırıya geçerse bu konuda ki en iyi köpeklerden biridir. Bir dönemler polis ve muhafız köpekleri olarak kullanılmıştır. Yabancıları ve köpekleri hedef alabilirler, ancak sahiplerine karşı çok uysal olan bu hayvanlar, büyüklükleri ve güçleri sebebiyle potansiyel olarak tehlikeli hayvanlardır.

3. Husky – Haski

Kuzey bölgelerinde kızak çekmek için yetiştirilen enerji ve güçlü köpeklerdir. Küçük av hayvanları için yırtıcı iç güdülere sahiptirler. Bunun yanı sıra bu hayvanlar sıkıldıkları zaman etraftakilere zarar verebilirler. Yaşam tarzları ve doğaları gereği içlerinde yırtıcılık barındıran hayvanlardır.

2. American Bulldog

Bu köpekler ilk olarak çiftlik işletme köpeği olarak yetiştirildi. Çok güçlü ve kaslı bir köpek olan bu Bulldog sığır ve yaban domuzu yakalayabilir, küçük haşaratları öldürebilir. Ancak köpek çok iyi bir eğitim bile almış olsa, bazen çok ağır basan bir “inat” dürtüsü söz konusudur. Genel olarak sevecen hayvanlar olarak tanınır.

1. Pitbull

Dünyanın en tehlikeli köpeğidir. Anlık bir öfke veya sebebi bilinmeyen bir dürtüyle sahibini dahi öldürebilir. Çok güçlüdür, inanılmaz derece güçlü bir çeneye sahiptir. Amerika en tehlikeli köpek olarak belirlemiştir.

Binlerce defa haberlerde çocuklara ve diğer insanlara saldırdığını, ağır yaraladığını veya öldürdüğünü görmüşsünüzdür. Kontrolü çok zor olan bu köpeği davranışlarını öngörebilmek neredeyse imkansızdır. Bu sebeplerle ve çok güçlü olmasından dolayı potansiyel olarak en tehlikeli köpektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir