Dünyanın En Etkileyici 20 Köprüsü

Köprüler insan ırkının en önemli mühendislik başarılarından biridir. Gölleri, nehirleri, vadileri, dağları veya başka bir doğal yapıyı geçmeye çalıştığımızdan beri köprüleri kullanıyoruz. Ancak gün geçtikçe köprüler basit pratik bir yapı olmaktan çıkıp ayrıntılı büyük mimarileri ifade etmeye başladı. Dünyanın en büyüleyici 20 köprüsünü görmek için arkanıza yaslanın ve keyfini çıkartın.

Bu günlerde, denizlerin üstüne, ormanların içine, şehirleri birleştirmek hatta kıtaları birbirine bağlamak için inşa edilmiş muazzam anıtsal köprüler var. Bu yazımızda şimdiye kadar inşa edilmiş en seçkin ve etkileyici köprüleri derlemeye çalıştık. Bazıları yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başarabilen bazıları sadece birkaç yaşında ama göreceğiniz köprülerin hepsi köprü mühendisliğinin en dikkat çekici örnekleridir. Singapur’daki Helix Bride köprüsünden tutun Güney Kore’deki Banpo Köprüsü’ne kadar uzanan 20 eşsiz köprüyü sizler için derledik.

20. BROOKLYN KÖPRÜSÜ, NEW YORK, ABD

Brooklyn Köprüsü, New York eyaletindeki East Nehri’ne bakan Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan Köprünün yapımına 3 Ocak 1870 de başlandı. 13 yıl sonra tamamlandı ve 24 Mayıs 1883 yılında hizmete açıldı.Toplan uzunluğu 1.825 metre olan köprü dünyanın en ünlü köprülerindendir. 1883’te açılışından bu yana, köprü New York’un en sembolik yapılarından biri haline geldi ve 1964’te Ulusal Tarihi Yerler’den biri olarak ilan edildi.

19. MOSES BRİDGE, HALSTEREN, HOLLANDA

Moses Köprüsü Köprü tamamen suya dayanıklı ahşaptan yapılmıştır. Bir hendek gibi uzanır ve suyu ikiye ayırması nedeniyle Hz. Musa’nın kızıl deniz olayına benzetilir. Suyun yüksekliği, hendeğin her iki tarafında ayarlanabilen barajlar tarafından kontrol edilmekte, su yükseldiğinde köprüden önce barajlara ulaşmaktadır ve barajların taşması ihtimaline karşı bir pompası da bulunmaktadır. Hisarın gizli girişi hendek varlığını bozmadan bölgenin tadını çıkarmayı mümkün kılar ve suların ayrıldığı yer güzel bir manzara ortaya çıkarmaktadır.

18. U BEİN KÖPRÜSÜ, AMARAPURA, MYANMAR

1850 yılı civarında inşa edilen U Bein köprüsü, Orta Myanmar’daki Amarapura yakınlarındaki Taunghaman Gölü’nü kapsayan 1.2 km’lik (0.75 mil) uzunluğuna sahip bir köprüdür.Su Boyunca uzanan 1,086 direği bulunan U Bein Köprüsü, dünyanın en eski ve en uzun Hint ağacı kerestesinden oluşan köprü olduğuna inanılıyor.

17. CORNİSH-WİNDSOR KAPALI KÖPRÜ, CORNİSH, ABD

Cornis-Windsor Kapalı Köprüsü, 1866 yılında inşa edilmiş 137 metre uzunluğa sahiptir. Connecticut nehri üzerinde bulunan ahşap körü Cornish, New Hampshire ve Windsor, Vermont’u birbirine bağlar. 2008 yılında Smolen-Körfez Köprüsü Ohio’Da açılıncaya kadar Amerika’da ayakta kalan en uzun kapalı köprü oldu.

16. HELİX KÖPRÜSÜ, SİNGAPUR

DNA’nın şeklinden esinlenen Helix Köprüsü, Singapur’daki Marina Körfezi’ndeki Marina Center’ı Marina South ile bağlayan süper modern bir yaya köprüsüdür.2010 yılında inşası tamamlanan 280 metre (919 fit) uzunluğundaki köprü yaklaşık 650 ton ağırlığında paslanmaz çelik ve 1.000 ton karbon çeliğinden imal edilmiştir.

15. DONGHAİ KÖPRÜSÜ, ŞANGHAY, ÇİN

2005 yılında tamamlanan Gonghai Köprüsü, S2 Hulu Otoyolunun bir parçası olup Şanghay kenti ile Yangshan Limanı’nı birbirine bağlamaktadır. Etkileyici 32.5 kilometre (20.2 mil) uzunluğunda 159 metre yüksekliğe sahip olan bu köprü, dünyanın en uzun çapraz deniz köprüleri arasında yer almaktadır.

14. TRİFT KÖPRÜSÜ, GADMEN, İSVİÇRE

İsviçre’nin Gadmen kentinde bulunan Triftsee Gölünün üstünde olan köprü, İsviçre Alplerindeki en uzun yaya asma köprüsüdür.Yüksekliği 100 metrede civarında asılı kalan köprü, turizmin popüler olduğu Trift Glacier’i görmek için gelen her yıl yaklaşık 20.000 ziyaretçi ağırlıyor.

13. BANPO KÖPRÜSÜ, SEUL, GÜNEY KORE

Han Nehri üzerinde yer alan Seocho ve Yongsan bölgelerini birleştiren Banpo Köprüsü, kentin en önemli mimarilerinden biri olma özelliğine sahiptir. 1,495 metre uzunluğunda olan köprü 1982 yılında açılmıştır. Dünyanın en uzun köprü çeşmesi olan Ayışığı Gökkuşağı Çeşmesini bulundurmasıyla ünlüdür.

12. HOWRAH KÖPRÜSÜ, HOWRAH, HİNDİSTAN

Hindistan’ın Batı Bengal’inde Hooghly Nehri’nin üzerinde duran Howrah Köprüsü, 1943 yılında hizmete giren geniş konsol türü olan bir köprüdür. Günlük trafiği yaklaşık 100.000 araç ve muhtemelen 150.000’den fazla yayalarla birlikte dünyanın en yoğun konsol köprüsüdür.

11 ORESUND KÖPRÜSÜ, MALMO , İSVEÇ

Avrupa’daki en uzun köprülerinden bir olan Oresund Köprüsü, iki şeritli demir yoluna ve dört şeritli karayoluna sahiptir. İki önemli metropol alınını birbirine bağlar: Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag ile İsveç’in Malmö şehrini. Uzunluğu 7.845 metre yüksekliği ise 204 metreye sahip köprü 1 temmuz 2000 yılında açılmıştır. İsveç’te bir köprü olarak başlayıp Danimarka’da bir tünel olarak son bulmaktadır.

10. BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ, İSTANBUL, TURKİYE

Birinci köprü olarak ta bilinen yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü İstanbul’da boğazda bulunan 3 asma köprüden biridir. En önemli özelliklerinden biri Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlar. Köprünün ayakları Avrupa Yakasında Ortaköy ile Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi semtlerini birbirine bağlar. 1,560 metre uzunluğundaki Boğaziçi Köprüsü, 30 Ekim 1973 yılında tamamlanmasının ardından dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü oldu.

9. TOWER BRİDGE, LONDON, UK

İngiltere’nin başkenti Londra şehrinde Thames Nehri üzerininde yer alan iki katlı bir açılır kapanır özelliği bulunan bir köprüdür. Londra’nın simgesel mimarilerinden biri olan köprü 1894 yılında tamamlanmıştır. köprü üst katta iki yatay geçit ile birbirine bağlanmış iki köprü kulesinden oluşmaktadır.

8. PONT JACQUES CHABAN-DELMAS, BORDEAUX, FRANSA

Pont Jacques Chaban-Delmas, Fransa’nın Bordeaux kentindeki Garonne Nehri üzerindeki dikey asansör köprüsüdür. 16 mart 2013 yılında 575 metre uzunluğu 77 metre yüksekliği olan köprü Fransa Devlet Başkanı François Hollande tarafından açılan Avrupa’daki en uzun dikey asansör köprüsüdür. Fransa’nın eski Başbakanı Jacques Chaban-Delmas’a onurlandırılan köprü beton ve çelikten yapılmıştır.

7. RUSSKY KÖPRÜSÜ, VLADİVOSTOK, RUSYA

2012 yılında Vladivostok’da gerçekleşen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği konferansına hizmet vermek üzere Doğu Boğaziçi’nde kurulan Russky Köprüsü, dünyanın en uzun kablolu köprüsüdür. Toplam uzunluğu 3.100 metre olan köprü sudan yüksekliği 70 metredir. Fransa’da bulunan Millau Viyadüğü’nden sonra ikinci kablo destekli asma köprüdür.

6. MAGDEBURG SU KÖPRÜSÜ, MAGDEBURG, ALMANYA

1997 yılında yapımına başlanan köprü 6 yıl süren inşasından sonra 2003 yılında hizmete açıldı. Toplam uzunluğu 918 metre ile dünyanın en uzun gezilebilir su kemeri unvanına sahiptir. Elbe nehrinin istenilen güzergahta devam etmesi ve Mittelland Kanalıyla karışmaması için tasarlanan köprü, büyük yük gemilerinin geçmesine de olanak sağlıyor.

5. ALLAHVERDİ KHAN KÖPRÜSÜ, ISFAHAN, İRAN

Allahverdi Han Köprüsü, İran’ın İsfahan kentinde bulunan 11 köprüden biridir ve Zayandeh Nehri üzerindeki en uzun köprü olan “Si-o-seh pol” adıylada bilinir. Yaklaşık 33 metre yükseklikteki köprü 300m (980 ft) uzunluğundadır. Gece, bütün kemerler aydınlandığında, köprü nehirde eşsiz bir manzara ortaya çıkarıyor.

4. ROYAL GORGE KÖPRÜSÜ, CANON CİTY, ABD

ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Canon City yakınlarında bulunan Royal Gorge Bridge & Park eğlence parkında turistik cazibe merkezi olan bir köprüdür. 1929 yılında inşa edilen köprünün toplam uzunluğu 384 metre yüksekliği ise 321 metredir. İnşa edildiği yıldan 2001 yılına kadar geçen sürede dünyanın en yüksek köprü olma ünvanına sahip olmuştur.

3. SYDNEY HARBOUR BRİDGE, SİDNEY, AVUSTRALYA

Kemerli tasarımı nedeniyle “The Coathanger” olarak anılan Sydney Harbour Bridge, Sydney Central Business District ile North Shore’u birbirine bağlar, Sydney Limanının karşısında bulunmaktadır. 1923 yılında yapımına başlanan köprü 19 mart 1932 yılın da açılmıştır. 1.149 metre uzunluğuna sahip olan köprünün yüksekliği 134 metredir. Ünlü Sidney Opera Binasının yanında bulunan köprü hem Sidney hem de Avustralya için önemli bir mimari yapıdır.

2. CİZE-BLOZON VİYADÜĞÜ, CİZE, FRANSA

Cize-Bolozon Viyadüğü, Doğu Fransa’daki Ain geçidini geçerek Cize ve Bolozon kasabalarını birbirine bağlayan kombinasyon demiryolu ve araç viyadüğüdür. 1875’te aynı yerde inşa edilen ilk hali, alan İkinci Dünya Savaşı’nda tahrip edildiği için Mayıs 1950’de yeni bir viyadük tekrar açıldı. 273 metre uzunluğa sahiptir.

1. GOLDEN GATE KÖPRÜSÜ, SAN FRANCİSCO, ABD

Golden Gate Köprüsü, Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde bulunur. Golden Gate Boğazı üzerinde olan bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüsü olma özelliği bulunur. Dünyanın en ünlü ve güzel fotoğraflanmış köprülerinden biri olarak kabul edilir. 2,737 metre (900 fit) uzunluğu bulunan köprü, San Francisco, Kaliforniya ve ABD’nin en önemli sembollerinden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir