Dünya Üzerindeki En Zeki 20 Hayvan

Dünyanın en zeki hayvanları hangileri? Elbette tahminleriniz vardır, ancak bulmayı umduğunuz bir çok hayvan bu listede olmadığı gibi, hiç beklemediğiniz hayvanlar bu listede yer alıyor. Her hayvanın doğuştan bir görevi vardır ve bu görevi yerine getirirken bizleri şaşırtacak derece insandan bile daha zekidirler.

20. Örümcekler

Bilim adamlarına göre örümceklerin çoğu çevresinde olup biten her şeye hakimdirler. Özellikle saldırı, savunma anları ve öncesi için her şeyi planlarlar. Örümcekler, laboratuvar testlerinde iyi düzeyde öğrenme yetenekleri sergilemiş ve en zeki böceklerden birisi olarak etiketlenmiştir. Beyaz Bıyıklı Portya örümcekleri en zeki örümcek olarak kabul edilir. Örümceklerin en ilkel yeteneklerinden biri olan ağ yapma ve ağa yakalanmış böcekler ile beslenmesi aslında müthiş bir plan ve sabrın bir göstergesidir. Örümcekler bu konu da üstün bir hafızaya sahiptir. Eğer yaptıkları bir ağ şekli onlara daha çabuk beslenme sağladıysa, yani ağa daha çabuk bir böcek yakalandıysa, o ağın şeklini hatırlayacak ve daha sonra sürekli aynı ağı örecektir. Ayrıca örümcekler çok detaylı görürler, gözlerinden hiç bir şey kaçmaz. Ağlarını ördükten sonra avını beklerken çok sabırlıdır ve sürekli bir hamle sonrasını kurgular. Avın ağa yakalanması esnasında iç güdüsel olarak hareket eder ve avını asla kaçırmaz.

19. Babunlar

Babunlar bilişsel yeteneklere sahip, orangutan ve şempanzeye çok benzeyen eski dünyaya ait maymunlar olarak tanımlanabilir. Babunlar davranışlarında insanlara çok benzeyen tavırlar sergileyebilir. Alp’lerde yaşayan bazı babun türlerinin yılın belli dönemlerinde doğal kaplıcalarda vakit geçirdikleri bilinir. Kaplıcada geçirdikleri zaman boyunca kavga edebilir ve daha sonra birbirlerinin sırtını kaşıyarak barıştıkları görülmüştür. Bu kavgacı yönleri insanlarla benzeşen durumlardan birisidir. Ekip olarak iyi çalışırlar ve stres yönetimi konusunda ustadırlar. Çok karmaşık sosyal hayatlara sahiptirler.

18. Güvercinler

Güvercinler harika yön bulma yeteneklerine sahip, bulundukları coğrafya’ya oldukça hakim ve çok iyi hafızaya sahip hayvanlardır. Zaten bu sebeplerle insanlar tarih boyunca güvercinleri bir mesajlaşma ve iletişim aracı olarak kullanmışlardır. Güvercinler yalnızca yön bulma ve yerleri tanıma konusunda değil, insanları tanıma ve ayırt etme konusunda da çok iyidirler.

17. Koyunlar

Koyunlarda tıpkı örümcekler gibi çevresinde olup bitenlere çok hakimdirler. Üstelik çevrelerine hakim olmakla kalmayıp, bunlara karşı tavır sergiler ve tepki gösterirler. Koyunlarda görülen en önemli özelliklerden birisi anı tutma kabiliyetleridir. Yaşadıkları anları hiç eskimeden, sanki daha dün yaşamışlar gibi akıllarında tutabilirler. Koyunlar sürülerinden başka bir koyun kaybolduğunda bunu kısa sürede fark edebilir ve onunla ilgili anılarını hatırlayabilirler.

16. Kuzgunlar

Edgar Allan Poe eserlerinden oldukça aşina olduğumuz Kuzgunlar farklı yetenekleri ile bizi şaşırtıyor. Kuzgunlar dünya üzerinde bilinen en akıllı kuş türlerinden biridir. Kuzgun’un yakın kuzeni olan kargalarda çok zeki ve yetenekli hayvanlardır. Kargaların daha büyük ve leş yiyici olanları kara karga veya kuzgun olarak adlandırılır. Kuzgun ve kargalar bilinenin aksiye 200-300 yıl değil, ortalama olarak 13 yıl yaşarlar. Bir çok testte etraflarındaki nesneleri çok iyi kullandıkları, bu nesneleri kullanarak hedeflerine ve besinlere hızlıca ulaştıkları görülmüştür. Ayrıca kuzgunlar anı tutma konusunda çok iyidir.

15. Karıncalar

Çok küçük olmalarına rağmen doğadaki en güçlü varlıklardan biridir. Karıncalar ağırlıklarının 10 katını taşıyabilirler. Ekip olarak çok iyi koordine olup, iş bölümü yaparlar. Her türlü felakete hazır olan karıncalar çok dayanıklıdır. Çevrelerine uyum sağlama konusunda çok ustadırlar. Ayrıca karıncalar istihbarat konusunda eşsiz yeteneklere sahiptirler. Birbirlerini önceden uyararak, her şeye birlikte hazırlanır ve her konu da birlikte hareket ederler.

14. Rakunlar

Rakunlar tıpkı Babunlar gibi karmaşık sosyal ilişkiler kurma yeteneklerine sahiptirler. Ayrıca Rakunlar problem çözme konusunda çok yeteneklidir. Karşılaştıkları problemleri çözerken bulundukları çevredeki nesnelerden faydalanmasını iyi bilirler.

13. Şahinler

Şahinler tıpkı güvercinler gibi mesajlaşma aracı olarak kullanılan kuş türlerinden biridir. Bulundukları bölgeyi tanıma ve yön bulma konusunda çok yetenekli olan Şahinler ayrıca gerçek anlamda usta avcılardır. Dünya üzerindeki en iyi avcılardan birisi olarak görebiliriz.

12. Kediler

Kediler çok çevik ve yeni beceriler edinme konusunda çok iyidirler. Kedilerin avcılık konusunda çok yetenekli olduğunu aslında herkes bilir, özellikle fare yakalama konusunda iç güdüsel olarak hareket ederler. Kediler ayrıca yüksek duygusal yeteneklere sahiptir.

11. Baykuşlar

Baykuşlar “Bilgelik” ile anılsa da bilinenin aksine çok zeki hayvanlar değildirler. Baykuşlar bir çok filmde iletişim aracı olarak kullanılır ve bu yüzden yön bulma bilgisinin iyi olduğu sanılır, ancak gerçek böyle değildir. Peki öyleyse buraya neden koydunuz derseniz, Baykuşlar hakkındaki bu yanlış görüşlerin çok yaygın olduğunu bildiğim için, konunun eğitici bir yanı da bulunsun istedim 🙂

10. Atlar

Atlar hem insanlık için hem de Türkler için özen anlam taşıyan hayvanlardır. At, avrat, silah sözünü biliyorsunuzdur, bizim için tarih boyunca vazgeçilmez dostlar olmuşlardır. Atlar çok hızlı olmalarının yanı sıra, duygusal hayvanlardır. Atların çok iyi hafızaları vardır ve stres altındaki iken dahi verilen komutları algılamak konusunda ustadırlar. Bunun yanı sıra atlar tanıdıkları bölgeleri unutmazlar, bu açıdan yön duyguları da gelişmiştir.

9. Sincaplar

Sincaplar oldukça zeki hayvanlardır. Ancak zeki oldukları konular maalesef kısıtlıdır. Çünkü özellikle şehirler arası yollarda sincap ölülerine rastlayabiliyoruz. Bu kadar zeki hayvanlarsa neden halen yola fırlıyorlar. Evet Sincapların zeki oldukları konu yemek toplamaktır. Yemek toplamak ve depolamak konusunda üstad seviyesindeler diyebiliriz. Yemeklerini depolamak konusunda ise çok özgün ve pratik zekaya sahiptirler. Ve yemeklerini depoladıkları yeri asla unutmazlar, sanırım deponun yerini unutmak onlar için bir intihar sebebi bile olabilir.

8. Köpekler

En iyi dostlarımız olarak gösterilen köpekler gerçekten çok zeki hayvanlardır. Yeni becerilere çok açık olmalarının yanı sıra, insanlar tarafından verilen eğitime en yatkın hayvanların köpekler olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Bu yüzden uyuşturucu aramalarında polis köpekler kullanılır. Çünkü köpekler bu tür yeni becerileri öğrenmeye çok açıktır. Örneğin; Uyuşturucuyu bulma konusunda hangi köpeklerin seçileceği belirlenirken, daha tutkulu olanlar seçilir ve onlar eğitilir. Köpek cinsleri arasında Labrador Retriever, Border Collies ve Poodle en zekileri olarak gösterilir. Bu türler çevreleri hakkında çok meraklıdır, araştırmayı çok severler. Bulundukları çevredeki her ayrıntıyı ve her değişikliği hemen farkederler. Ayrıca köpekler hayvanlar arasında en yüksek duygusal zekaya sahip hayvanlardır, kim bilir belki bu yüzden insanoğlunun en iyi dostudur.

7.  Arılar

Arılar klasik anlamda tek başlarına zeki hayvanlar değillerdir. Ancak arılar sürekli sürü olarak gezdikleri ve koloni hayatı yaşadıkları için genel anlamda zeki hayvanlardır. Arılar gruplar halinde iş yaparken birbirlerine güvenirler. Anlaşamadıkları konular olursa, hangi yöne gidecekleri gibi, dans ederek çoğunluğun kararının uygulanmasını sağlarlar.

6. Filler

Fillerin zekasını ortaya koyan, neredeyse her dilde var olan bir deyim vardır; Fil hafızası! Evet filler çok güçlü hafızaya sahip muzip hayvanlardır. Fillerin muzip tarafları vardır. Filler diğer hayvanlara göre büyük bir beyine sahiptir. Tabi ki önemli olan vücudun beyine oranıdır, ancak buna rağmen fillerin beyinleri çok büyüktür. Fillerin tarladaki muzları yiyebilmek için, kendilerini çamura batırıp, ağaç dalları ile örterek akşam olmasını ve çiftçinin gitmesini bekledikleri defalarca görülmüştür. Fil empati konusunda da doğuştan yetenekli hayvanlar, karmaşık sosyal etkileşimler esnasında empati özelliklerini yoğun olarak kullandıkları görülmüştür.

5. Papağanlar

Papağanları insanların konuşmalarını taklit ettiğini bir çok videoda veya gerçek hayatta görmeyen yoktur. Papağanlar konuşma taklidi ve ezberleme konusunda çok yetenekli hayvanlardır. Papağanların muhteşem hafızaları ve çok iyi derece problem çözme yetenekleri vardır. Üstelik papağanların zorluk seviyeleri çok yüksek problemleri dahi çözdükleri gözlemlenmiştir.

4. Balinalar

Devasa boyutlarıyla yaşayan en büyük memeli olan Balinalar farklı şekilde iletişim kurmak için çeşitli sesler çıkartırlar. Bu çıkardıkları sesler ile gruplar arasında koordineyi ve iletişimi mükemmel ve çok hızlı bir biçimde kurarlar. Balinalar karşılaştıkları yüksek derece zorlukları dahi çözebilme yeteneklerine sahiptirler.

3. İnekler

İnekler size dışarıdan olabildiğince normal ve tüm gün geviş getirmekten başka bir şey yapmayan hayvanlar olarak gözükebilir. Ancak tamamen yanılıyorsunuz. İnekler duygusal dünyaları çok karmaşık ve düşünceli hayvanlardır. İneklerle ilgili sizi çok şaşırtacak bir bilgi; İnekler gelecek kaygısı taşıyor. The Times’ın haberine göre, ineklerin dostları ve düşmanları var. Bunun yanı sıra inekler duygusal anlamda acı cekiyorlar, üzülüyorlar, korkuyorlar hatta bu duygular o kadar yoğun oluyor ki,  anksiyete geçiriyorlar.

2. Orangutanlar

İnsana benzer davranışları ile dikkat çeken hayvanlardan biridir. Çevrelerindeki nesneleri kullanma konusunda iyidirler. Birbirlerinin davranışlarını taklit etme yetenekleri gelişmiştir. Yeni şeylere meraklı ve bu konuda yeteneklere sahiptirler. Orangutanlar bir çok diğer hayvanların aksine çevrelerini daha soyut bir şekilde görme ve anlama yeteneğine sahiptir. Bu yetenekleri sayesinde bulundukları yeni çevrelere çok iyi uyum sağlar ve hemen benimserler.

1. Şempanzeler

Şempanzeler belli bir döneme kadar en zeki hayvanlar olarak kabul edildi. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamları bir şempanzenin en fazla üç yaşındaki bir çocuk kadar zeki olabileceği kanısına vardı. Şempanzelerin çok güçlü hafızaları vardır ve insanlar iletişim kurmak için işaret dili kullanabilirler. Tabi ki bunun için eğitilmeleri gerekiyor. Ayrıca şempanzeler etraflarındaki nesneleri kullanabilirler. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre insan ile şempanze DNA’sı %98 olarak aynıdır. Bu da şempanzelerin çok iyi bir şekilde insan davranışları sergiliyor olmasını açıklıyor.

En Zeki Hayvan: Yunuslar

Yunuslar sevimli oldukları kadar zeki hayvanlardır. Bir çok bilim adamına göre insandan sonra yaşayan en zeki canlılar Yunuslardır. Yunuslar, özellikle iri burunlu Yunuslar hayvanlar aleminde vücut kütlesine göre en büyük beyne sahip canlılardır. Yunusların ne kadar zeki olduklarını ölçmek adına her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Bu konu da en çok araştırma yapılan canlılar Yunuslardır. Yunuslar ayna karşısında kendilerini ayırt edebilir. Böyle zeki ve sevimli hayvanların eğlence parklarında kötü koşullarda yaşam sürüyor olmaları, insanın içini çok acıtıyor.

Yunuslar iletişim konusunda çok özel hayvanlar, öyle ki her yunusun kendine ait bir ıslığı var. Bu ıslık sesi çıkarıldığında diğer yunuslar bu sesin hangi Yunus’tan geldiğini anlıyorlar. Ayrıca Yunuslar avlarını eşi benzeri görülmemiş çok özel bir taktik ile avlarlar. Grup halinde gezerek, bir balık sürüsü yakaladıklarında etraflarını sarıp daireler çizerler ve sesler çıkartırlar. Balık sürüsü korkarak bu ses dairesinin içinde dönüp durur ve Yunuslarda tüm sürüyü böylece avlar.

Kaynaklar; National Geographic, BBC ve Ranker

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir