Dünya Üzerindeki En Zehirli 10 Hayvan

Küçük bir ısırık, hissedilmeyecek kadar ani ve sinsi bir iğne darbesi sonrası kasların aniden kaskatı kesilmesi, nefes alamamak; Bu olaylar bütünü sırasıyla dünya üzerindeki en zehirli hayvanların size neler yaşatabileceğinin küçük bir sıralaması. Dünyamız üzerinde bir çok canlının hayatta kalabilmek için kullandığı özel yetenekleri bulunmakta, bu canlılardan bazılarına yetenek olarak kimyasal silah bahşedilmiş durumda.

Bu tür güçlü ve ölümcül bir silaha sahip olan zehirli hayvanların, yetişkin bir insanı zehrin miktarına göre ortalama 1 saat içinde öldürebilmektedir. Siz siz olun bu listede gördüğünüz hayvanların yanına yaklaşmayın, bizden söylemesi.

10. Balon Balığı

Balon balıkları Hint okyanusu kökenli olup, Japonya, Çin, Filipinler, Meksika ve Tayvan’da da bulunur. Bilimsel adı “Tetraodontidae” olan balon balığı avcı sınıfında bir türdür. Neredeyse hiç bir balık tarafından avlanamayan bu türün olduğu yerlerde, başka tür balıklar yaşama şansı bulamaz. Balon balıklarının özellikle karaciğerlerinde “Tetrodotoksin” adı verilen çok kuvvetli zehir barındırırlar. Balon balığı insanlar tarafından tüketilmemesi gerektiği gibi diğer hayvanlar tarafından da tüketilmez.

Japonya’da bu balığa alıcı bulunabilmektedir, eğitim almış çok özel şefler tarafından iyi bir temizleme işlemi ile balık yenilebilir bir hal alır. Fakat yinede Japonya’da her yıl bu balığın yenmesi sebebiyle zehirlenme vakaları ortaya çıkmaktadır. Japonya’da geleneklere göre Fugu-fish(balon balıklarına verdikleri isim) yemek güç ve cesaret gösterisi kabul edilmektedir. Sanılanın aksine balığa dokunmak zehirlenmeye yol açmaz, iç organlarında bulunan bir bakterinin bu zehri ürettiği söylenmektedir.

9. Brezilya Gezgin Örümceği

Bilimsel adı “Phoneutria” olan ve oldukça çok miktarda zehre sahip bu abimiz Brezilya, Kosta Rika ve Arjantin çevrelerinde yaşamaktadırlar. Her yıl bu ülkelerde binlerce Brezilya Gezgin Örümceği tarafından ısırılma haberi gelmektedir ve bu örümcek bir insanı yaklaşık iki saat içinde öldürebilecek zehri, bir ısırıkta zerk eder. Şuan o ülkelerden birinde iseniz telaşlanmanıza gerek yok çünkü bu ülkelerde bu zehrin panzehri bulunmaktadır. Brezilya Gezgin Örümceğinin yaklaşık 5-6 mikrogram zehri bir fareyi saniyeler içerisinde öldürmesine yetiyor. Brezilya Gezgin Örümcekleri 2010 yılında dünyanın en güçlü zehre sahip canlısı olarak kabul edilmiştir.

Brezilyalı bu zıpır örümcek tarafından ısırıldıysanız durum çok vahim. PhTx3 adında oldukça kuvvetli bir nörotoksine sahip olan bu örümcek kalsiyum kanalını kapayarak çok kısa zamanda sinir sistemini harap etmektedir. Bu örümceğin ısırmış olduğu canlı istemsiz kasılmalara başlıyor ve zaman ilerledikçe daha kötü bir durum alıp sonunda solunum yetmezliğinden hayatını kaybediyor. Isırığı aynı zamanda erkeklerde cinsel dokuyu uyararak ortalama dört saat süren bir ereksiyona sebep olmakta, fakat bu ereksiyon normal değil. “Priyapazm” adı verilen, son derece sancılı ve ağrılı olan bu durum saatlerce sürebiliyor.

8. Kara Mamba

İlk olarak Afrika’da ortaya çıkan bu yılan türünün anavatanı Afrika olarak kabul edilmektedir. Bilimsel ismi “Dendroaspis polylepis” olan bu yılanımız, yeşil ve gri renk tonlarında görülmektedirler. İsmindeki gibi renkleri siyah olmaz, sadece ağzının içi siyah renktedir. Pek saldırgan olmayan Kara Mamba, tehdit altındayken önce tıslar ama bu durum devam ederse dişlerini geçirmekten çekinmeyeceğini söyleyelim.

Erişkin Kara Mambaların boyları 2,5 metre civarlarında, en fazla ise 4,5 metre civarlarında olabilmektedirler. Kara Mambaların karada yaşayan en hızlı yılan olduğu bilinmektedir. Yaklaşık boyunun üç katı kadar mesafeye saldırabilir, son derece agresif olan Mamba kendini tehdit altında hissettiği an diğer yılanların aksine kaçmayı değil saldırmayı seçecektir. Mamba bir ısırışta 150 ila 200 miligram zehir zerk edebilir. Mambanın tek bir ısırığı yüz insanı öldürebilecek güçtedir. Isırıldıktan sonra gerekli panzehir zamanında uygulanmaz ise kesin ölümle sonuçlanır.

7. Bufo Marinus

Bilimsel adı “Rhinella marina” olan bu tür “Cane Toad” olarak da bilinmektedir. Bufo Marinusların anavatanları Güney Amerika’nın tropikal ormanları olsa da Avustralya’da da kendilerine bir habitat yaratılmıştır. Avustralya’daki haşaratların istilasına çare olması için Güney Amerika’dan özel olarak getirilmişlerdir, ancak şuan onlar için büyük bir sorun teşkil etmektedir, haşaratlara karşı hiç bir yarar sağlamadığı gibi besin zincirini de alt üst etmişlerdir.

Bufo Marinuslar kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman başlarının arka kısmında bulunan zehir keseciklerinden zehir salımı yapabilmektedirler. Bu güçlü nörotoksine maruz kalınması durumunda bir dakika içinde ölüm kaçınılmazdır. Söylenenlere göre araba ezilmeleri sonucu, dışarı çıkan iç organlarını geri yutarak yaşamlarını sürdürme olanakları vardır.

6. Sidney Huni Yuvalı Örümceği

Bilimsel adı “Atrax robustus” olan bu örümceğimiz en zehirli örümcekler arasında ilk sıralarda bulunur. Bu örümcek adından da belli olduğu gibi sadece Avustralya’da görülmektedir. Bu örümceklerin boyları 1 ila 5 santimetre arasında değişmekte olup, koyu bir renge sahiptirler. Siyah tüylü bir dış görünüme sahip oldukları gibi oldukça agresif yapıdadırlar.

İnsanlar için pek saldırgan oldukları gözlemlenmemiştir. Fakat bu canlıların sahip olduğu zehir insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Primatlar için oldukça tehlikeli olan bu canlılar diğerleri için zararsızdır. Çünkü primatların dışındaki hayvanların kanlarında Sidneyin sahip olduğu zehri nötralize edebilecek maddeler bulunmaktadır. Yani köpek, tavşan, tavuk, fare, kedi gibi hayvanlar bu zehirden etkilenmezler.

5. Lonomia Obliqua 

Aynı zamanda “Lonomia Caterpillar” adıyla da bilinen bu sevimli tırtıl aslında göründüğü kadar masum değil. Dünyada sadece Güney Amerika ülkelerinde rastlanan bu tırtıl oldukça kuvvetli bir zehre sahip. Üstüne üstelik bu zehir derilerinde, yani tırtıla yanlışlıkla dokunmanız veya ellemeniz halinde temas edilen dokuda yayılan belirgin bir acı ortaya çıkıyor ve morarmalara sebebiyet veriyor. Dünyanın en tehlikeli tırtılı olarak bilinen Lonomia, görüntüsünün ağaç dallarına benzemesi ve bukalemunlar gibi bulunduğu ortamın rengine uyum sağlaması sebebiyle adeta bir kamuflaj ustası durumundadır.

Bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya’da her yıl binlerce kişi bu tırtılların zehirlemesi sebebiyle hastaneleri dolduruyor. Temas edilen dokuda büyük tahribat yaratan bu zehir, aynı zamanda iç kanamaya ve ölüme kadar gidebilen sorunlara sebebiyet veriyor.

4. Inland Taipan

Türkçe ismi İçbölge Taypanı olan bu yılan “Elapidae” familyasından gelmektedir. Taipan ailesinin diğer üyelerine göre oldukça hızlı ve çevik olan bir yılandır. Yeryüzündeki en ölümcül yılan olmamasına rağmen dünya üzerindeki tüm yılanlardan daha güçlü bir zehre sahiptir. Tapianın bir ısırıkta zerk etmiş olduğu zehir 110 yetişkin insanı öldürebilecek ve felç bırakacak güçtedir. Taipanlar insanlar için çok tehlikeli değildir. Çünkü Taipanlar insanlardan uzak yaşamayı tercih eden, utangaç ve münzevi takılan türde yılanlardır.

Taipanın sahip olduğu presinaptik nörotoksin doğrudan kaslara etki ederek onları zayıflatır, ve felce sebebiyet verir. Ayrıca Taipanın zehrinin içinde kanın pıhtılaşmasını engelleyen prokoagülan ve kas hücrelerinde yıkıma sebebiyet veren miyotoksin bulunmaktadır. Listemizin sekizinci sırasında yer alan kara mambadan tam 50 kat daha güçlüdür.

3. Güney Afrika Akrebi

Bilinen adı “African Spitting Scorpion” bilimsel adı ise “Parabuthus transvaalicus” olan Güney Afrika’lı bu akrep listemizin üçüncü sırasında kendine yer buldu, çünkü tahmin edersiniz ki o da çok kuvvetli bir zehre sahip durumda. Bu akrep 5 ila 25 santimetre kadar büyüyebilmektedir. Siyaha yakın koyu renklerde olan Güney Afrika akrebinin kuyruk kısmı oldukça kalın, kıskaçları ise incedir. Parlak bir deriye sahip olan bu akreplerin kuyruklarında kısa kıllar bulunur.

Çoğu akrep gibi bu akrepler de özellikle yaz aylarında, hava kararınca ve yağmur sonrası ortaya çıkarlar. Güney Afrika’nın kuru çöllerinde kavurucu sıcak altında pek hareket etmezler. Kendilerine bulmuş oldukları gölgelerde, taşların altında ya da ölü dalların kabuğunun altında günü geçirirler.

Kalın kuyruklarının ucunda bulunan iğnede zehirlerini saklarlar, bu Güney Afrika akrebinin en önemli silahıdır. Avlama sırasında öncelikle avlarını kıskaçları ile çevreleyerek iğneleri ile öldürücü darbeyi yaparlar, kendilerini tehdit altında hissetmeleri halinde insanlara karşıda saldırgan olurlar. Güney Afrika akrebinin zehrinin sadece 20 nanogramı(yani milyonda bir gramı) 20 fareyi öldürebilecek güce sahiptir.

2. Kutu Denizanası

Box Jellyfish olarak bilinmekte olan bu denizanası türünün bilimsel adı “Cubozoa”dır. İsmini gövdesinin kutu şeklinde olmasından alır. Genellikle kendine Avustralya sularını mesken tutan kutu denizanası Yunanistan kara suları çevresinde de görülmeye başlanmıştır. Dünyanın en zehirli deniz canlısıdır, salgılamış oldukları zehir çok kuvvetli bir nörotoksindir. Kutu denizanalarının zehri kalbi ve sinir sistemini hedef alır bu nedenle insanlar için oldukça ölümcül sonuçlar doğurur.

Dokungaçlarının boyutu üç metreye kadar ulaşabilir ve kutu denizanalarının tamı tamına 60 dokungaçları vardır, her bir dokungacın ucunda da zehirli iğneler bulunur. Pek saldırgan oldukları söylenmeyen bu canlılar, sadece avlanırken ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde bu özel silahlarını kullanmaktadırlar. Hızları saatte ortalama 8 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Gövdelerinin yanlarında görmelerini sağlayan 24 adet göz bulunmakla birlikte görme yetisine sahip deniz analarıdır.

Bir insanı zehirledikleri takdirde yarım saat içinde kesin ölüm gerçekleşir. Güçlü zehirleri direk kalbe ve sinir sistemine saldırdığı için tıbbı müdahale ne kadar erken olursa olsun yetersiz kalacaktır. Zehir kuvvetli bir yanma ve acı hissi ile hissedilir, en iyi ihtimal ile zehirlenen canlı felç olur. Siz siz olun Avustralya kıyılarında yüzerken bir denizanası ile karşılaşırsanız, arkanıza bile bakmayın.

1. Zehirli Ok Kurbağası

Geldik listemizin ilk sırasına, karşınızda zehirli ok kurbağası bilimsel ismi “Dendrobatidae” olan kurbağayı ilk sıraya yerleştiren şey ise küçücük boyutuna rağmen resmen zehirden oluşması diyebiliriz. Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bu kurbağaların yaklaşık 175 kadar keşfedilmiş türü bulunmaktadır, aralarında en zehirlileri Dendrobatidae’dır. O görmüş olduğunuz küçük tatlı parlak kurbağacık dünyanın en zehirli canlısıdır. Parlak renginden de anlaşılacağı gibi derisi tamamen zehirle çevrilidir.

Boyları yaklaşık 3 santimetre civarında olur. Derileri üzerindeki zehir sürekli yenilenir, onlara bu parlaklığı veren aslında zehirdir. Söylenenlere göre zehirli ok kurbağalarının sahip olduğu “Batrakotoksin” adlı zehir bilinen en kuvvetli zehirden 250 kat daha etkilidir. Bu kurbağanın zehri eğer bir insanın kanına karışırsa sadece bir dakika içerisinde kesin ölüm gerçekleşir. Bir insanın zehirli ok kurbağasının derisine dokunması halinde 500’e yakın zehir türü vücuda hücum etmeye başlar.

Fareler üzerinden örnek vermek gerekirse; Zehirli ok kurbağalarının derisinde bulunan zehir 30.000 civarındaki fareyi ve 150’ye kadar insanı anında öldürebilecek güçtedir. Batrakotoksin zehri, siyanür zehrine kıyasla binlerce kat güçlüdür. Aslına bakmak gerekirse bu küçük canlımız bu kadar zehri gereksiz üretmektedir. Çünkü onun asıl amacı sinek ve karınca türlerini avlamak amacıyla derisinde bulunan keseciklerde üretmektedir. Eğer bir gün bu bölgelere yolunuz düşerse kesinlikle parlak olan tüm canlılardan uzak durun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir