Dönemine Damga Vuran 10 Efsane Oyun

Oyun dünyası gelişmekte olan ve sürekli yenilenen bir dünya. Günümüzde neredeyse her insan bir iki kerede olsa bilgisayar veya konsol oyunu oynamıştır. Dijital dünyada büyük bir pazar payına sahip olan oyunların elbette bazıları vardır ki piyasaya damgasını vurmuştur. Sizler için bizim zamanımıza damga vurmuş oyunların listesini hazırladık, ancak sizde bu listeye yeri sizde farklı olan oyunları yorum olarak ekleyebilirsiniz.

10. League of Legends

Listemizin son sırasında kendine yer bulan oyunumuz hala popülerliğini sürdürmeye devam eden ve elektronik spor dünyasına hatrı sayılır bir katkı sağlayan League of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan MOBA türünde bir PC oyunudur. 2009 yılında piyasaya çıkan oyun 2012 yılında Türkiye sunucusunu açarak ülkemizdeki takipçilerini kat be kat arttırmıştır.

Bölgelere göre sunucular sağlayıp ve o ülkelere Riot Games ofisini taşıyarak oyunu dünya çapında bir üne kavuşturan Riot Games bu rekabetçi ortamın devamlılığını lig sistemi ve turnuvaları ile sağlamıştır. Ülkemizde oldukça sevilen bir oyun olmakla birlikte bu sevgi dünya çapına yayılmıştır. Elektronik sporların gelişmesine büyük bir katkı sağlayan League of Legends her sene her ülkedeki 1. takımların mücadele ettiği bir League of Legends dünya turnuvası düzenlemektedir.

9. Need For Speed

Listemizde kendine dokuzuncu sırada yer bulan efsanevi araba yarışı oyunumuz Need For Speed ile az mı koyunların yanından geçtik? Az mı şelaleye bakarken kaza yapmadık? Yada hepimizin ilk aşkına ne demeli? O gerçek bir efsane.

1994 yılında piyasaya sunulan Need For Speed, Electronic Arts ve Criterion Games tarafından geliştirilmiştir. Need For Speed dünyada gelmiş geçmiş en başarılı yarış oyunu serisi ve satış sonuçları bakımından en başarılı video oyunlarından biri olarak tarihe adını altın harflerle kazımıştır. Need For Speed serisi yaklaşık 100 milyondan fazla kopya satmıştır.

8. Metin2

Metin2 ile ilk karşılaştığımızda ismini çok hoş karşıladık ve çabucak ısındık. Metin2 gerek arayüzü gerekse sistemiyle olsun oldukça basit ve kolay bir oyun. Oyunu bu kadar sevmemizde ve sahiplenmemiz deki ana faktör bence bu, ne kafamızı karıştıran bin bir türlü yetenek nede sınıf var. Savaşçı mı oynamak istiyorsun? Karakterini oluştur ve sana sunulan iki sınıftan birini seç, hepsi bu kadar. Günümüzdeki çoğu oyunda gereksiz yetenekler, sınıflar birbirinden acayip statüler sanki her şey oyunu oynatmamak üzerine kurulu.

2004 yılında piyasadaki yerini alan Metin2 Ymir Entertainment Korede yayınlandı. 2006 yılında ise Gameforge firması oyunun haklarını alarak 17 farklı dile oyunu çevirip hizmet vermeye başladı. Ülkemizde de hizmet veren firma ve oyun bir dönem piyasayı domine etmeyi başardı.

7. Silkroad Online

Evet görüyorum elimde sos var, semarkanda giriyorum, henüz 33 level bir blade’im level kasmam gerek. Silkroad Online gerçekten efsanelerin arasındaki yerini almalı. Mmorpg dünyasının sarsılmaz temel taşlarından birisi de Silkroad’dır. Günümüzdeki çoğu mmorpg oyun kendi sistemini oluştururken eskilerden bir parça koparır, şimdiki oyunların çoğuna bakarsak Silkroad’ın o dönemde sahip olduğu özellikleri modernleştirerek sunduklarını görebiliriz.

2005 yılında oyun dünyasına adım atan Silkroad Online Joymax firması tarafından geliştirilen ve yayımlanan bir oyundur. Oynaması ücretsiz olmakla birlikte oyun hala varlığını sürdürmektedir, fakat o eski görkemli günlerinden pek bir eser kalmamıştır.

6. Knight Online

Nayt diyeni olsun, kınayt diyeni olsun hatta msn koxpçusu olsun o gerçek bir efsane. O kestiğimiz wormun içinden çıkan küççük kız kurtardım seni, artık ben bir kahramanım. Mmorpg’nin atalarından olan Knight Online bizi nefes bile almadan 7/24 bilgisayarın başında tutan oyunlardan biriydi.

Yayınlandığı 2002 yılından beri kullanıcı sayısını sürekli arttırarak devam etti, ancak artık günümüzde o da yavaş yavaş tarihin tozlu raflarında yerini almaya başlıyor. Bize grafik vermeyin arkadaş bize oyun verin, savaş verin, akıcılık verin, mücadele verin. “kovala kovala kovala, kaç kaç kaç”

5. World of Warcraft

Listemizin beşinci sırasında günümüzde hala popülerliğini koruyan Blizzard dünyasının asi çocuğu, Warcraft 3’ün öz be öz kardeşi olan World of Warcraft var. Blizzard tarafından geliştirilen ve yayımlanan devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu olan WoW çıktığı 2004 yılından bu yana Mmorpg dünyasını domine etmeye devam ediyor. Hatrı sayılır bir kullanıcı sayısına sahip olan WoW aylık ücret sistemine dayanıyor. Oyunun genişleme paketlerini de satın almak zorundasınız.

İş bir oyun için bu kadar tuzlu olsa bile oyuncular Azeroth’un destansı mücadelesinde yer almak için bu ücreti her ay ödüyor. Bu ücret Türk oyuncuları aslında bir hayli zorlamakta çünkü Türk Lirasına çevrildiğinde günümüz kurunda yaklaşık 45 TL gibi bir aylık ücret bizi bekliyor.

4. Defense of the Ancients – DOTA

Aslında Dota Warcraft 3 Frozen Throne oyununun bir oyuncu tarafından oluşturulmuş bir haritasıdır. Warcraft 3 oyununun çok oyunculu kısmında oyunun topluluğunun oluşturmuş olduğu bir çok harita bulunmaktadır. Bu haritalardan biride IceFrog ve Steave Freak adında iki arkadaşın oluşturup geliştirdiği Defense of The Ancients haritasıdır.

Warcraft 3 topluluğu tarafından çok beğenilen bu harita efsaneler arasına girmiştir. Bu iki arkadaş aslında MOBA türünün ilk örneğini sunmuşlardır. Dota MOBA türünün atası olarak kabul edilmektedir. Daha sonra Valve IceFrog ile anlaşarak Dotayı satın almış ve Dota 2’nin proje liderliğine getirilmiştir. Halihazırda piyasada olan Dota 2 e-spor alanında büyük bir ödül havuzuna ev sahipliği yapmaktadır. Hem sektörün gelişmesine hemde büyümeye devam etmektedir.

3. Half-Life

Half-Life dediğimizde sanırım hepimizin aklına kafasında vana olan adam aklımıza geliyor, kırmızı levyeyi de unutmamak gerek ve bir de saldığımız böcekler vardı. Ahh Half-Life ah Valve’nin göz bebeği, ilk evladı. 1998 yılında Sierra Studios tarafından yayımlanan ve Valve tarafından üretilen birinci şahış nişancı(FPS) oyunudur.

Yine internet kafelerde deli gibi oynanan oyunlardan birisi olan Half-Life zamanına damga vurmuş bir oyun, hala sevenleri tarafından serinin 3. oyunu bekleniyor. Ama Valve’den yapılan son açıklamalara göre proje rafa kaldırılmış durumda.

2. Counter-Strike

Ülkemizde “kantır” diye nam salmış bir oyundur kendileri, kısaca o da bir efsanedir. İnternet kafeleri inleten “sis atma oç” diyerek çığlıklar attığımız, oynamayı değil izlemeye bile sevdiğimizdir. Aslında kendisi başlı başına bir oyun değil Half-Life oyununun bir modudur. Minh Le ve Jess Cliffe tarafından Half-Life oyunun bir modu olarak yaratılan oyun daha sonra Valve tarafından satın alınarak gelişmeye devam etmiştir.

Oyun sonraki serilerinde oyuncu kitlesini sürekli koruyarak gelişmiştir. Günümüzde serinin son oyunu olan Counter Strike Global Offensive bu kitleyi alıp dünyanın en çok oynanan oyunları arasına sokmakla kalmamış yapımcısı Valve’ye bir ton para kazandırmış ve kazandırmaya devam etmektedir. Serilerin diğer oyunlarına nazaran kat be kat daha çok kullanıcısı bulunan oyunun turnuvaları dünya çapındadır. Serinin diğer oyunlarında oyun içi hiç bir satın alma yoktur, CS GO’da ise oyun içinde oyuna etki etmeyen, sadece görselliğe etki eden bir çok sanal eşya satılmaktadır.

1. Grand Theft Auto Serisi

Büyük, devasa, çılgın araba hırsızlığı. Geldik listemizin başına efsanelerin efsanesi, göz bebeğimiz olan “abi silah şifresi yazsana” seslerini duyduğumuz milli oyunumuz GTA’ya; 1997 yılında ilk olarak konsol ve bilgisayar için piyasaya sunulan GTA tam olarak istediğini 2D dünyada bulamadı. 2001 yılında ise adeta bir efsanenin ayak seslerini ilk defa duyduk. Grand Theft Auto 3 ile 3D dünyaya adım atan oyun kendini o kadar sevdirmiş ki sürekli gelişerek günümüze kadar gelmiş durumdadır.

Serinin en son oyunu olan Grand Theft Auto 5 yine serinin üçüncü oyununda olduğu gibi çıtayı çok farklı bir konuma çekmiş durumda. Yapımı yaklaşık beş sene süren ve bu kadar uzun süre bekleyen GTA hayranlarının beklediğine gerçekten değen bir yapım oldu. Oyunu ilk açtığımda “vay bee adamlar yapmış” demiştim. GTA 5 yaklaşık bu güne kadar 80 milyon kopya satmış durumda, bu satış rakamlarını ve oyunun fiyatını ele aldığımızda Rockstar Games bu durumdan haliyle memnundur, diye düşünmeden edemiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir