Devasa Boyutlarıyla Dünyanın En Büyük 15 Köpeği

Köpekler için “insanoğlunun en iyi dostları” denir. Bizde sizler için tüm özelliklerinin yanı sıra devasa boyutlarıyla öne çıkan köpek türlerini listeledik. Bu boyutlara rağmen bir çoğu korkutucu gözükse de aslında neredeyse tamamı oldukça dost canlısıdır. Eğer bir köpek edinmek istiyorsanız, bu listeye bir göz gezdirmenizde fayda var. Türkiye’den 4 köpek türünün de yer aldığı bu liste gerçekten sahip olmak isteyeceğiniz en iyi dostlarımızla dolu.

15. Komondor

Komondor diğer adıyla “paspas köpek” oldukça büyük ve farlı bir türdür. Özellikle dış görünüşü onu diğer türlerden ayıran ilk özelliğidir. Ayrıca yavruları çok sevilen bir köpek türüdür. Maalesef yavrularının ticareti en çok yapılan köpeklerin başında gelmektedir. Macaristana özgü bir tür olan Komondor, Masacaristan hükümeti tarafından “ulusal hazine” olarak ilan edilmiştir. Derisi uzun ve keçeleşmiş tüy kordonlarıyla kaplı olan Komondor çok farklı bir tür olarak listemizde yer alıyor. Dişiler 70 cm uzunluğa ve 50 kilo ağırlığa sahipken, erkekler biraz daha büyüktür. Erkekler yaklaşık olarak 80 cm uzunluğa ve 60 kilo ağırlığa sahiptir. Not: Komondor’un tüyleri asla fırçalanmamalıdır.

14. İskoç Deerhound (İskoç Geyik Eti)

İskoç Deerhound yada sadece Deerhound uzun boya sahip bir avcıdır. Önceleri İskoçya’da ve İngiltere’de geyik avı için özel olarak yetiştirilen bir türdür. Erkeklerin kilosu 50 kilo ve uzunlukları 80 cm’ e ulaşabilir. Bunun yanı sıra dişiler ise 35-44 kilo arası ağırlığa sahipken uzunlukları 70 cm civarındadır.

13. Napolitan Mastif

Napolitan Mastif oldukça popüler ve bilinen bir türdür. Napolitan mastıf gerçekten korkusuz köpeklerden birisidir, İngiliz mastif kadar büyük ve devasa olmasa da yine de büyük boyutlara sahiptir. Napolitan Mastif dişileri 50-60 kilo arasında iken, erkekleri ise 70-80 kilo ağırlığı arasındadır.

12. Bernard (Aziz Bernard)

Oldukça sevimli ve büyük bir köpektir, bir çok çizgi filme de konuk olduğu söylenebilir 🙂 İtalya ve İsviçre Alplerinde çok popüler bir köpektir. Bernad bir dağ köpeğidir. Ayrıca şimdi ye kadar dünyanın en büyük köpeği olarak dünya listesine giren Benedictine adlı Bernard cinsi köpektir ve tam olarak 166 kilo ağırlığındadır. Gerçekten devasa bir köpek ırkıdır, normal boyutları ise 90 cm uzunluğu ve 120 kilo ağırlı arasındadır.

11. Great Dane (Büyük Danimarkalı)

Uzunlukları ile tanınan bu köpekler yaklaşık olarak 80 cm uzunluk ortalamasına sahiptirler. Bir çoğunun 10 yıldan fazla yaşadığı biliniyor. Ancak ortalama yaşam süreleri 6-8 yıl arası olarak ön görülüyor. Tanıdıkları ve sahiplerine karşı çok dost canlısı ve koruyucu köpeklerdir. Great Dane bir Alman ırkıdır.

10. Leonberger

Leonberger bir diğer adıyla “nazik aslan” bir Alman ırkıdır. Adını Almanya’nın Leonberg kentinden almıştır. 75 cm uzunluğa ve 65-70 kilo ağırlığa sahiptir. Leonberger türü en ideal aile köpeklerinden biridir. Çünkü bu köpekler akıllı, uslu, eğlenceli ve sadık köpeklerdir, bu özellikleri ile de en ideal aile köpekleridir. Bu köpeklerin ortalama yaşam ömrü en fazla 7 yıldır.

9. Tosa Inu

Tosa Inu gerçek anlamda bir savaş köpeğidir. Adını eski Japon kenti Tosa’dan almaktadır. Tosa kentinde savaşan köpek olarak yetiştirilmiştir. Tosa Inu çok nadir, eski ve özel bir cins. 100 kilo ağırlığında ve 82 cm uzunluğunda ki bu devasa köpek, Asya ülkelerinde çok sevilmektedir.

8. Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği devasa boyutlarıyla dikkat çeken bir çoban köpeğidir. Ayrıca bu köpekler devasa boyutlara sahip diğer köpeklerden yaşam süreleriyle’de ayrılmaktadır. Diğer köpeklerin ortalama yaşam süreleri 6-8 yıl iken, Anadolu Çoban Köpeği 12 yıl yaşamaktadır. 80 cm uzunluğa ve 70 kilo ağırlığa sahiptirler. Anadolu Çoban Köpeğinin 6000 yıllık eski bir cins olduğu düşünülmektedir. Anadolu Çoban Köpekleri şuan Amerika’da geliştirilmekte olan türlerden birisidir.

7. Dogo Argentino

Kısa ve beyaz bir deriye sahip Arjantin dogosu, oldukça özel bir türdür. Çok fazla kasa sahip olan bu köpek 76 cm uzunluğa ve 55 kilo ağırlığa sahiptir. Bu köpek türünü de bir çok defa Türkiye’de görmüşsünüzdür.

6. Bully Kutta

Pakistan mastifi olarak bilinenen Bully Kutta nesli tükenmekte olan Alaunt soyundan gelmekte olan bir köpektir. Pakistan’da popüler bir köpek olan Bully Kutta genellikle baskın olarak beyaz renktedir. Ancak beyaz üzerine kahverengi veya beyaz üzerine siyah lekeleri olabilir. 90 cm uzunluğa ve 95 kilo ağırlığa sahiptir. Bu köpek eğitime çok müsait, uysal ve çok duygusal bir köpektir.

5. Dogue de Bordeaux

Fransız veya Bordo köpeği olarak bilinir. Çok güçlü ve kaslı bir köpektir, en eski Fransız köpek ırklarından biridir. Çok ağır nesneleri ağızları ile çekip sürükleyebilirler. Avrupa’da oldukça popüler olan bu köpek türleri maalesef hastalığa yakalanma oranları en yüksek türdür. Ortalama yaşam süreleri ise 5-6 yıldır. Ortalama ağırlıkları 70 kilo civarında olan bu köpekler büyük bir kafaya sahiptirler. Çok uzun olmasalar da ağırlıkları ve güçleri ile listede kendisine burada yer buluyor.

4. Kangal

Bizlerin çok iyi bildiği Sivas’a özgü bir köpek türü olan Kangal bir sürü koruma köpeğidir. Kangallar 70 cm ağırlığa ve 70 kilo ağırlığa sahiptir. Diğer dev ırklara göre daha hafif olmaları sebebiyle, daha çevik ve daha hızlıdır. Kontrollü, sakin, güçlü ve çok koruyucu bir köpektir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve sahibini korumak için her şeyi yapar.

3. Akbaş

Akbaş çok sakin ancak etrafında olup bitenlere farkındalığı çok yüksek bir köpektir. Akbaş bir çoban köpeğidir. ağırlıkları 65 kilo, uzunlukları ise 86 cm civarındadır. Genellikle pürüssüz krem ve beyaz renkte olan Akbaşlar ortalama 11 yıllık yaşam süreleri ile de çok ilginç hayvanlardır. Odaklanma eğilimleri yüksek, dayanıklı, azimli ve çok güçlü köpeklerdir.

2. Cane Corso

Cane Corso Napolitan mastife yakın bir türdür. Diğer ırklardan daha kaslı ve daha çevik bir İtalyan ırkıdır. 70 cm uzunluğunda ve yaklaşık olarak 50 kilo ağırlığındadır. Pürüssüz ve kısa bir derisi vardır, baskın olarak siyah renktedir. Bu türün ortalama yaşam süresi ise 11-12 yıl arasında gösterilmektedir.

1. Kuvasz

Kuvasz, hayvancılık için yetiştirilen eski bir macar köpeğidir. Beyaz ve dalgalı tüylere sahiptir. Çobanları ve sürülerini korumak için büyük ve çevik bir köpektir. Kuvasz oldukça orijinal, akıllı ve komik ve komik bir köpektir.

Dünyanın En Büyük Köpeği: Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı devasa boyutlarıyla dikkat çekici bir köpektir. Kalçadan buruna 130 cm uzunluğa ve 90 cm omuz yüksekliğine sahip bu köpekler ortalama 100 kilo ağırlığa sahiptirler. Oldukça mülayim ve iyi karaktere sahiptirler. Sahiplerinin sözünden çıkmayan bu köpekler çocukları çok severler. Ancak salya akıtmaları, hareketli olmaları nedeniyle ev köpekleri değillerdir. Geniş araziler veya bahçeler isterler. Büyük bir kafaya ve sarkık bir dudağa sahiptir ve Aksaray yöresinde dudağa malak dendiği için Aksaray Malaklısı adını almıştır.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı ünlü eserinde Aksaray Malaklısını “Anadolu’nun Aksarayında aslan gördüm” cümlesiyle anlatmıştır.

Kaynaklar; TRT, Wikipedia, Shutterstock

Yazının son güncelleme tarihi: 18.4.2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir