Bugüne Kadar Muhtemelen Yanlış Telaffuz Ettiğiniz 25 Şey

İngilizce tüm dünyamızı sarmış durumda, bu konular da bir çok bilgiye sahip olsak bile muhtemelen bir çok markayı veya başka kelimeleri yanlış telaffuz ediyoruz. Çünkü her biri kendi dilinde çok başka okunuyor.

Şimdi çoğunun okunuşu sizi şaşırtacak, öyle ki bu ne artık diyebilirsiniz. Ancak gireceğiniz ortamlara göre buradaki kelimelerin okunuşları sizi rezil de edebilir vezir de. İşte sizler için hazırladığımız, büyük bir ihtimalle yanlış telaffuz ettiğiniz çoğu markalardan oluşan 25 sözcük.

25. GIF

GIF bildiğiniz gibi hareketli resim demek. Şu sosyal medyada paylaşılan oynayan resimler, gerçekten bazıları çok komik olabiliyor. Okunuşu çok net, hayatımızın bir parçası olan GIF “cif” olarak okunuyor.

24. Cache

Cache büyük bir ihtimalle “çeyc” veya “keyç” diye okuyoruz. Ancak doğru okunuşu “k-eş” olarak telaffuz ediliyor.

23. Samsung

Doğru telaffuzunu anladınız her halde yazmaya gerek yok. (Tam anlamadım da)

22. Google

Hayatımızın bir parçası olan Google ise yakın sayılır. Asıl telaffuzu “guvv-gıel” şeklinde olacak.

21. Adsense

Google ile beraber anılan çünkü onun reklam ağı olan Adsense ise “ad-sıns” şeklinde telaffuz ediliyor.

20. YouTube

Günlük hayatımızda artık Google’dan sonra en çok kullandığımız yine bir Google şirketi olan YouTube ise “youv-tüub” şeklinde telaffuz ediliyor.

19. PayPal

“pey-pel” şeklinde telaffuz ediliyor. Paypal yalnızca yanlış telaffuz edilmiyor çok defa yanlış yazanlara da denk geldim.

18. SEO

SEO işini yapıp da yanlış okuyanları bile mazur gördüğümüz ülkemiz de bu kelimeyi siz yanlış okusanız bir şey çıkmaz. Ancak doğru telaffuzu “es-i-o” şeklinde olacak.

17. Adobe

Adobe büyük bir marka, sektöründe lider konumda diyebileceğimiz ender markalardan birisi. Çoğumuzun da bir şekilde Adobe programlarına işi düşüyor. Her gün kullandığımız bir çok Adobe programı var.

16. Yahoo

Yahoo! karışık bir marka, bir zamanların çok büyük markasıyken, düzgün yapılanamadılar ve geriye düştüler. Öyle ki bir zamanlar 4.5 milyon değerine satılmaya çalışırken bu paranın 4 te biri etmiyor artık. Ancak eskinin çok güçlü önemli markalarından biriydi.

15. Vote

Oylama anlamına geliyor. Bizde geçenlerde yeni bir seçim geçirdik, hayatımız seçimle geçiyor vallahi. Şu seçimleri toptan hepsini aynı zamanda yapsın, niye ayrı ayrı uğraşıyoruz ki.

14. Strawberry

Okunuşu çok hoş, ama bunda okurken değil büyük ihtimalle yazarken yanlışlık yapıyor olabilirsiniz 🙂

13. Apple

Steve Jobs abimizin bize mirası olan bu kaliteli marka, halen marka değerini koruyor. Ürünleri çok pahalı olsa da, alan olduğu sürece onlarda satar 🙂 Ancak şunu da unutmayın kaliteyi ucuza alamazsınız.

12. President

Başkanın okunuşu da incelik istiyor.

11. Pumpkin

10. Banana

“Bu böcek buraya bir muzun üstünde geldi taa Afrika’dan” Bu repliği bilmiyorsanız bilin ki Türkiye’nin en güzel dönemlerini, en komik yıllarını kaçırdınız.

9. Orange

Turuncu oldukça sevilen bir renktir.

8. Social Media

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli hayatımızda gerçek anlamda çok şey değişti. Şimdi bir durup düşünelim. Sosyal medya olmadan önce neler yapıyorduk? Sosyal medya bizi yoruyor mu? Radikal bir karar alıp tüm sosyal mecralardan çekilmeye ne dersin? Arada bize takıl yeter.

7. Twitter

Bunun da okunuşu çok hoş.

6. Vlog Brothers

YouTube’da hayatımıza renk katıyor.

5. Democrat

Çok güzel bir kelime.

4. Watermelon

Buda güzel bir kelime.

3. Ikea

Her şeyi çok pahalı satıyorlar. Okunuşları da çok değişikmiş.

2. İpod

Bunu doğru okuyor sayılabiliriz.

1. Random

Bu da çok sevdiğim bir kelime olduğu için ekledim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir