Baykuşlar Hakkında 20 Harika Bilgi

Baykuşlar oldukça ilgi çekici ve hayatın bir çok bölümünde kendine yer bulan ender kuşlardır. Özellikle sinema ve roman alanında insanlar en içli dışlı olan hayvanlardan biridir.

Genel olarak bilgeliği sembolize eden bu kuşlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? İşte Baykuşlar hakkında 20 harika bilgi.

20. Baykuşlar Boru Gözlere Sahiptir

Baykuşlar diğer bir çok hayvanın aksine boru şeklinde gözlere sahip hayvanlardır. Baykuşların gözleri dairesel değildir, kafatasının arkasına kadar uzanan tüpler vardır. Bu sayede çok uzakları bile çok keskin ve net bir şekilde görebilme yeteneğine sahiptirler.

19. Baykuşların Gözleri Hareket Edemez Sabittir

Gözleri kafatasının arkasına kadar tüp şeklinde olduğu için baykuşların gözleri yuvalarında sabittir, hareket edemez. Bu yüzden sürekli kafalarını çevirmeleri gerekir.

18. Dünyada 216 Çeşit Baykuş Var

Baykuşlar Antartika hariç her kıta da bulunurlar. En büyük Baykuş nüfusu Asya kıtasında bulunmaktadır. Amerika ve Kanada’da sadece 19 adet Baykuş türü vardır.

17. Baykuşlar Düz Yüzlere Sahip

Düz bir yüz ise sesin daha iyi duyulmasını sağlar. Bu insanların bile duyamayacağı şeyleri duymalarını sağlar.

16. Baykuşlar Başlarını 360 Derece Döndüremezler

Baykuşların kemikleri, kan damarları ve damar sistemi kafalarını yalnızca 135 derecelik bir açıyla döndürebilmelerine olanak sağlar.

15. Baykuşların 3 Tane Göz Kapağı Var

Baykuşlar üç adet göz kapağına sahiptirler. Her göz kapağının oldukça farklı işlevi vardır. İlki gözü kapatıp açmayı, ikincisi uyku için, üçüncüsü ise gözü temiz ve sağlıklı tutmak içindir.

14. Baykuşların Duyma Yetenekleri İnanılmazdır

Baykuşlar kar altında ilerleyen bir canlıyı bile duyabilirler. Tam başlarının üzerinde yer alan kulakları ve düz yüzleri ile etraflarında olan biten her şeyi duyabilirler. Buda onları oldukça iyi bir avcı yapıyor, kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız. (Görsel de duyduğuna şaşırıyor)

13. Baykuşlar Uçarken Hiç Ses Çıkarmazlar

Üzerindeki tüyler sayesinde uçuş esnasında en ufak bir ses dahi çıkmaz. Bu tüyler onun en büyük özelliğinden biridir ve onu sessiz bir avcıya dönüştürür.

12. Baykuşun Kulakları Sizi Aldatabilir

Baykuşlarda görmüş olduğunuz ve büyük ihtimalle kulak sandığınız o yukarıya hareketli tüy demeti kulak değildir. Kızgın, üzgün veya mutlu ruh hallerini gösteren bir işarettir.

11. Dişi Baykuşlar Daha Büyüktür

Bir çok türün aksine Baykuşlarda dişi baykuşlar erkek baykuşlardan daha büyük ve daha güçlüdür. Ayrıca dişi baykuşlar daha renkli olur.

10. Baykuşlar Kesinlikle Etçildir

Küçük ve orta boy memelileri, kemirgenleri, balıkları ve diğer kuşları yerler.

9. Baykuşların Dişleri Yoktur

Baykuşlar diğer etçil hayvanlara göre keskin dişleri yoktur. Onlar avlarını parçalamak için pençelerini kullanırlar.

8. Baykuşlar Avlarını Bütün Olarak Yutarlar

Avlarının boyutlarını göre çoğu zaman avlarını bütün olarak yutarlar. Baykuşların sindirimi sistemi bu durumlar için dizayn edilmiştir.

7. Sadece Güçlü Yavrular Hayatta Kalır

Baykuşların yavrularını beslemesi oldukça zordur, bu yüzden genellikle daha iri, güçlü ve büyük olan beslenir. Giderek büyüğün beslenmesi durumunda diğer yavru güçsüzleşir ve ölür. Ölüsünü de büyük yer. Bu kural bir çok kuş türü ve diğer hayvan için geçerlidir.

6. Baykuşlar Kemirgen ve Haşere Kontrolünü Sağlar

Tek bir bayır baykuş dört aylık bir süreç içerisinde 3 binden fazla kemirgen yiyor. Bu da aslında doğadaki mükemmel dengenin devamı için her hayvanın ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

5. Baykuşlar Yalnız Yaşarlar

Baykuşlar birbiriyle oldukça yakın yaşam sürerler ancak yuvalarını asla paylaşmazlar.

4. Baykuşlar Kötü Şans Simgesi

Asya, Amerika ve Afrika kültürlerinde baykuşlar ölümün ve kötü şansın simgesi olarak görülür. Antik Yunan’da bir baykuşun Sezar’ın ölümünü öngördüğü söylenir.

3. Baykuşlar Önemli Kültürel Hayvanlardır

Baykuşlar yazı girişinde de söylediğim gibi önemli hayvanlardır. Baykuş çizimleri, eski mağaralarda, Mısır Hiyerogliflerinde ve hatta hatta Maya Sanatında bile bulunmuştur. Baykuşlar bu dönemlerde zafer ve bilgelik sembolü olarak kabul edilmiştir.

2. Baykuşların Yaşam Süreleri

Çok ilginç, en sık görülen baykuşlardan biri olan “Büyük Boynuzlu Baykuş” vahşi doğada 13 yıl yaşam sürerken, esaret altında insanlarla beraber 38 yıl yaşayabilir. Diğer hayvanların aksine vahşi doğa dışında yaşam süreleri artar.

1. Baykuşlar ve İnsanlar

Bir önceki madde aslında neden iyi anlaştığımızı gösteriyor. Baykuşlar insanlar tarafından oldukça sevilen akıllı ve içten hayvanlardır. Belki de bu yüzden bu kadar fazla değer atfedilip, insanın olduğu her alanda karşımıza çıkıyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıda bağlantı olarak verdiğim yazılarda ilgini çekebilir. Onlar da olmazsa rastgele bir çok yazı aşağıda yer alıyor.

Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı

Yaşam İhtimali Olan 10 Gezegen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir