Bambu Ağacı Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek

Bambu ağacı hakkında ne biliyorsunuz? Mesela Bambu ağacının çelikten daha dayanıklı olduğunu biliyor musunuz? Bambu, Edison’un ampulü bulmasına bile yardımcı olmuştur. Bambu geniş bir kök sistemine sahip olan, içi boş basit bir ot olarak tanımlanabilir. Ancak bu basit tanım sizi yanıltabilir. Çünkü Bambu gerçekten inanılmaz derece de çok yönlü bir bitkidir. İşte bu tropik bitki hakkında daha önce hiç duymadığınız sizi şaşırtacak 10 bilgi.

10. Bambu En Hızlı Büyüyen Bitki

Bambu en hızlı büyüyen bitki olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeyi başardı. Şaka gibi gelebilir ama bir bambu ağacının gözlerinizin önünde büyüdüğünü görebilmeniz mümkün. Kayıt edilen en hızlı büyüyen bitki olan bambu 1 günde tam olarak 35 santim büyüyerek bu rekoru kırdı. Yani yaklaşık olarak 1 saatte izleseydiniz 1.5 santim büyüdüğünü görebilirdiniz.

Bu hız aslında bambuya başka bir özellik daha kazandırıyor. Hızlı büyümesi sebebiyle dünyanın en yenilenebilir bitkisi olarak göze çarpıyor. Ayrıca bir çok malzeme yapımında bambu dünyanın en çok kullanılan ağaç türlerinden biridir.

9. Bambu Çelikten Daha Dayanıklı

Yazının başında söylediğimiz gibi bambunun çelikten daha dayanıklı olduğunu biliyor musunuz? Tabi ki çelik oldukça sağlam bir metal, ancak bambu müthiş dayanıklı bir bitki. Bu açıdan bambu dünyadaki en sağlam maddelerden biri. Bu yüzden bisiklet çerçeveleri yapmak için kullanıyorlar, çünkü çok hafif ve sağlam. Odun yerine de artık dünyada bir çok yerde ev inşa etmek için bambu kullanılıyor. Bambu oldukça esnek ve güçlüdür.

8. Japonya’ya Atılan Atom Bombası Sonrası Ayakta Kalan Tek Ağaç

Biliyorsunuz ki Amerika Japonya’ya zamanında bir atom bombası attı ve insanlar kül oldu. Atom bombası atılan bölgelerde halen tek bir ağaç bile yeşermiyor. Ancak bambu ağaçları halen bu bölgelerde varlığını sürdürmeyi başarıyor. Bu inanılmaz bir olay, yıllar geçmiş olmasına rağmen tek bir ot bile bitmezken, terk edilmiş şehirlerde halen bambu ağaçlarını görmek mümkün.

7. Bambu Yenilebilir Bir Bitki

Bambu filizleri diğer besinlere göre çok besleyici olmasa da bambu filizlerinde kalori ve çok az yağ vardır. Asya ülkelerinde oldukça yaygın bir besin olan bambu buradaki ülkelerde çok fazla tercih edilir.

Bambu yalnızca insanlar tarafından değil, Pandalar tarafından da çok fazla tüketilir. Hatta Pandalar başka bir şey yemiyor desek yeridir. Bu kadar güçlü bir bitkinin nasıl besin olarak tüketildiğini anlamakta güçlük çekiyorsanız, diğer maddeleri görmeyi bekleyin.

6. Bambu Doğal Antibakteriyel

Bambu liflerinin doğal bir antibakteriyel oluşu onu tekstil sektöründe kullanmak için mükemmel bir materyal yapıyor. Bambunun nasıl bir antibakteriyel olduğunu anlamınız için yapılan bir deneyi paylaşayım. Biliyorsunuz ki pamuk tekstil sektörü için olmazsa olmazlardan. Bambu ve pamuk 24 saatlik bir teste tabi tutuluyor ve sonuçlar inanılmaz. Bu 24 saatlik süreç boyunca pamuk hiç bakteri öldürmezken, bambu neredeyse tüm bakterileri öldürmeyi başarıyor.

Böylece bambu lifleri ile yapılan eşyalar daha temiz olacak ve daha az yıkama gerektirecek demektir. Daha az kokan çarşaflar, havlular ve bezler. Üzerindeki bakterileri öldüreceği için daha temiz kalmayı ve daha uzun süre temiz kokuyu sağlayacaktır. Daha az yıkama da çevre için oldukça önemlidir. Bununla birlikte antibakteriyel özellikleri ile zararlı bakterileri öldürdükleri için yara pansuman bezleri için oldukça uygundur.

5. Bambu Büyük Bir Oksijen Üreticidir

Bambunun ilk saydığımız özelliği bildiğiniz gibi hızlı büyümesiydi. En hızlı büyüyen bitki olmakla kalmayan bambu diğer sert ağaçlara göre %35 daha fazla oksijen üretir. Bambunun bir yıl içerisinde 2.5 dönüm için 12 ton karbondioksit emdiği görülmüştür.

Bu da demek oluyor ki, dünyanın en büyük sorunlarından olan küresel iklim değişikliği yada bizim daha çok kullandığımız ismiyle küresel ısınmaya karşı bambu güçlü bir silah olabilir. Tüm bunların yanı sıra bambu toprak kaymasını engellemeye de yardımcı olur. Çok dayanıklı ve geniş bir kök sistemine sahip olduğu için erezyonla mücadele de en güçlü ağaçlardan biridir. Bu özellikleri bambuyu dünyanın en faydalı maddelerinden biri yapar.

4. Bambunun Kullanım Alanları Çok Fazladır

Bambu bir çok sektörde kullanılır. Bu çok yönlü bitkinin çok fazla sektöre yardımcı olduğunu görüyoruz. Bisikletlerde ve bir dönem ampullerde kullanılmıştır. İnşaat malzemesi olarak oldukça sağlam ve doğa dostu bir maddedir. Az önce antibakteriyel özelliklerinden bahsettik, bundan dolayı giyim ve ev mobilyalarında çok kullanılır.

Ayrıca bambu; Olta yapımında, diğer balıkçılık ekipmanlarında, diş fırçalarında, mutfak gereçlerinde, gıda sektöründe, sağlık ve güzellik ürünlerinde, bilgisayar donanımı, araba ve silah yapımında ve çocuk bezi olarak kullanılır. Aslında bu sektörlerinde dışında bambu ergonomik ve hafif yapısıyla daha bir çok sektörde kullanılabilir. Bunlar bugüne kadar kullanıldığı sektörlerdir, örneğin bambu niçin yatak yapımında kullanılmasın?

3. Bambu Yenilenebilir Bir Kaynaktır

Bambu ev ve bahçe mobilyalarında oldukça kullanışlı bir kaynaktır. Bambu dikildikten sonra 1 ve 5 yıl arasında hasat edilebilir.

Diğer ağaçları büyütmek ve kullanmak yıllar sürebilir. Ancak bambu öyle değildir, çok sürede büyür ve hemen kullanılır. Ardından tekrar dikilir. Böylece ormanların kurtarılmasına ve iklim değişikli ile mücadelede önemli bir yere sahip olabilir. Erezyonu önlemesi, diğer ağaçlara göre çok fazla oksijen üretmesi, antibakteriyel olması, güçlü ve dayanıklı olması, çok hızlı büyümesi bambunun çok çeşitli kullanım alanlarında görülmesini sağlar. Tüm bu özellikleri ve çok hızlı büyümesi bambuyu yenilebilir bir kaynak yapar.

2. Bambu ve Alkol

Dünyanın her yerinde yaygın olmasa da, Çin’de bambu ağaçları alkol üretiminde kullanılır. Fıçı yerine alkol bambunun gövdesine enjekte edilir. Daha sonra gövdeden ve bambu özünden elde edilen bambu doğal suları ile karıştırılır ve bekletilir.

Bambu özsuyu Çin’de doğal detoks olarak kullanılır ve geleneksel bir ilaç olarak kabul edilir. Bambu lifleri bakterileri öldürdükleri için alkol üretimi sırasında üretilen içeceğin tadını ve sağlık özelliklerini geliştirebilir. Daha sağlıklı alkol üretimi için bambu gövdeleri kullanılabilir.

1. Bambu Deodorant

Bambu doğal bir koku giderme malzemesi olması sebebiyle tekstil sektörü için mükemmel bir malzemedir. Ayrıca antibakteriyel özelliği de bu sektörde tercih edilmesinin en başlı sebeplerinden biridir. Bambu kömürü olarak bir çok yerde bu doğal deodorantı bulabilirsiniz.

Evinizde, ofisinizde veya arabanızda kötü kokuları gidermek için bambuyu kullanabilirsiniz. Kimyasal ürünlerin yerine kullanılan bambu daha uzun ömürlüdür ve doğaldır. Diğer kimyasal ürünlerin aksine bambu kömürü nemi emer ve korur. Eğer deodorantlar sizin için vazgeçilmez ürünlerse, neden bunun daha doğal olanını tercih etmeyesiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir