20 Unutulmaz Kemal Sunal Karakteri

Kemal Sunal ismi hiç şüphesiz Türk Sinemasının en büyük isimlerinden biridir. Yıllar boyu çektiği filmlerle tüm Türkiye’nin neşe kaynağı olmuştur. Taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen, gönüllere taht kuran bir sanatçıdır.

Bir kişi bu kadar sevilince doğal olarak oynadığı karakterler de çok seviliyor ve üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hatırlanmaya devam ediyor. Şimdi Kemal Sunal tarafından canlandırılan ve o çok sevdiğimiz karakterleri tekrar hatırlama zamanı. Bu karakterler arasından kimler yok ki; Hababam Sınıfından İnek Şabana, zirveye doğru azimle tırmanan bir çöpçüye ve köy yerinde ağaya karşı gelmeyi başaran Kibar Feyzo’ya. İşte Türk sinemasının unutulmaz Kemal Sunal karakterleri.

Bu arada yazının kapağında Kemal Sunal ve Şener Şen neden birlikte diye soracak olanlara, bence biz onları ayrı düşünmüyoruz.

20. Süt Kardeşler – Şaban

Süt Kardeşler bir Ertem Eğilmez filmidir. Türk Sinemasının en komik ve iyi yapımlarından biri olan Süt Kardeşler filminde Şaban yine bildiğimiz saf bir roldedir. Şaban Bihter Hanım’a aşık olur ve olaylar bir bölüme kadar buradan yürür. Daha sonra işin içine Gulyabani katılır. Melek Hanımı delirtmek için Gulyabani kılığında dolaşan birinin varlığının fark edilmesi ile ilerler.

19. Şaban Oğlu Şaban – Şaban

Yine saf bir rolde ve Şaban ismiyle karşımızda ve yine bir Ertem Eğilmez filmi. Film’de kumandanı Hüsamettini canından bezdiren Şaban askerlik sonrası en yakın arkadaşı Ramazan ile çalgıcılık yapmaya başlar. Daha sonra bir gün Kanto yapan Nigar’a aşık ve olur ve yanlışlıkla kimsenin yakalayamadığı Kadırgalı Eşrefi yakalar.

Bu başarı üzerine Nazır Paşa tarafından gizli polis görevine atanırlar. Görevleri çalınan elmasın izini bulmaktır.

18. Salak Milyoner – Saffet

1974 yapımı bir Ertem Eğilmez filmi, bu kez Kemal Sunal karşımıza Saffet karakteri ile çıkıyor. Ölüm döşeğinde olan babaları dört kardeşin de İstanbul’da Mehmet Çavuşu bulmalarını ister. Define için yola birbirinden habersiz çıkan dört kardeş tren istasyonun da karşılaşır ve macera İstanbul’da başlar.

17. Atla Gel Şaban – Niyazi

1984 Natuk Baytan filmi, Kemal Sunal Niyazi karakteri ile karşımıza çıkıyor. Niyazi minibüste yaptığı at yarışı kuponun tutması üzerine fark ediliyor. Bunu duyan bir mafya babası Niyazi’yi kaçırıyor ve kupon yapmasını istiyor. Bunun üzerine macera ve komedi başlıyor. Şiki Şiki Baba kasedini de unutmamak lazım.

16. Şaşkın Damat – Abdi

Abdi oldukça saf ve iyi niyetli biridir. Zengin bir adamın yanında Bahçıvan olarak çalışan Abdi patronu tarafından oldukça sevilir. Patronunun isteği üzerine Patronunun yeğeni Serpil ile evlenir. Ancak Serpil balayında başka bir adama aşık olur ve Abdi’yi kendinden soğutmak için her şeyi dener.

15. Hanzo – Hanzo

Hanzo ormanda büyümüş ve bir gün yakalanmıştır. Üzerinde testler yapılmaya başlanmış ve bir anda çok önemli birisi haline gelmiştir. Hanzo daha sonra kendisine bakmakla yükümlü olan Hemşire’ye aşık olur ve komedi başlar.

14. Mavi Boncuk – Kaymakam Cafer

Meşhur halıya sarıp kaçırma sahnesi bu filmdedir. Gazinoya giderler ancak hesabı ödeyemezler bunun üzerine kendilerine kötü muamele yapılan arkadaşlar bir plan yaparlar ve Gazinonun assolisti Emel Sayını kaçırmaya karar verirler.

Kemal Sunal, Emel Sayın, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Perran Kutman, Tarık Akan ve Adile Naşit gibi müthiş oyunculardan kurulu bir film, adeta yıldızlar karması.

13. Sahte Kabadayı – Kemal

Kemal Sunal bu filmde Kemal adıyla bir mafya babasının saf oğlunu canlandırıyor. Ancak daha sonra Kemali buluyorlar ve onu eğitiyorlar. Babasının mirasını kimseye kaptırmamak için bu işlere giren Kemali bir çok tuzak bekliyor.

12. Doktor Civanım – Kemal

1982 yapımı bir Kartal Tibet filmi, Kemal Sunal bu filmde şehirde bir hastanede hademelik yapmaktadır. Daha sonra köyüne döner ve köyünde doktor gibi karşılanır. Kemalde bu durumu bozmaz ve doktor olduğu söyler. Köyde bir çok kişi muayene etmeye başlar. Ruşen Ağanın kızı Sümbüle aşık olur, ancak daha sonra sahte doktorluk yaptığı ortaya çıkar.

11. Şabaniye – Şaban & Şabaniye

Kemal Sunal bu filmde bir kan davasından ötürü kadın bir karakteri canlandırır. Annesi ile huzurlu bir şekilde yaşayan Şaban ve annesinin bir gün huzurları bozulur. Çünkü kan davalıları Şabanın izini bulmuştur. Bunun üzerine annesi oğlunun kan davasına kurban gitmemesi için kadın kılığına sokar ve komedi başlar.

10. Çöpçüler Kralı – Apti Şakrak

Çöpçüler kralında aşık ama fakir bir karakterin şansının nasıl döndüğünü izliyoruz. Zabıta Memuru yetkilerini aşarak esnaf ve özellikle Apti üzerinde büyük bir baskı kurar. Temizliğe giden Hacere aşık olan Zabıta Memuru annesinin onayını alamaz. Apti’de Hacere aşıktır ancak parası yoktur. Bir gün kaçarken girdiği bir Gazinoda tüm hayatı değişir.

9. Sakar Şakir – Hasan Titiz & Sakar Şakir

Sakar Şakir Kayseri’de yaşayan ve sakarlığı ile tanınan saf ve neşeli biridir. Bir gün İstanbuldaki amcasından bir telgraf gelir, onu görmek istediğini ve gelmesini yazar. İstanbula doğru yola çıkan Sakar Şakir amcasının öldüğü öğrenir. Amcasından büyük bir miras kalmıştır, ancak diğer akrabaları bu mirası Şakire kaptırmak istemezler.

8. Meraklı Köfteci – Zühtü

Karşımıza iyi niyetli bir köfteci rolünde çıkan Kemal Sunal yine iyi bir yapıma imza atıyor. Meraklı bir köfteci olan Zühtü bir gün karşılaştığı bir kıza yardım ediyor ve kendini bir anda o kızla evli buluyor.

Kızın mirasının peşinde olan akrabaları ikisini ayırıp kızın mirasına konmak istiyor. Zühtünün ailesi ise hemen bir çocuk yapmalarını söyleyip mirasa ortak olmak istiyorlar. İki arada bir derede kalan Zühtü bir de kıza aşık olunca, olanlar oluyor.

7. Salako – Salako

Ağanın kızına aşık olup onu dağa kaçıran saf bir eşkıyanın öyküsü. Emine kendisine aşık olan Salako’yu kullanarak asıl aşık olduğu adama ulaşmaya çalışır. Ancak işler beklediği gibi gitmez ve komik bir maceraya dönüşür.

6. Kibar Feyzo – Feyzo

Başlık parasını çok komik bir şekilde anlatan çok güzel bir Kemal Sunal filmi. Feyzo askerden döner dönmez sevdiği kız olan Gülo’ya talip olur. Ancak babası Gülo’nun başka talipleri de var diyerek sürekli başlık parasını arttırır. Sonuç olarak on bin peşin, on bin senet karşılığı Gülo Feyzo’da kalır. Feyzo borcu ödemek için şehre çalışmaya gider.

5. Kapıcılar Kralı – Seyit

Saf görünen, söylenen her işe koşan ancak çok kurnaz olan bir kapıcının, apartman sakinleriyle yaşadığı renkli ilişkileri anlatan bir komedi.

Seyit apartmanın tüm yükünü çeker. Ailesiyle birlikte apartmanın her işine koşan Seyit, her olayı lehine çevirir ve kısa zamanda köşeyi döner.

4. Davaro – Memo

Kan davasını anlatan bir Kemal Sunal ve Şener Şen filmi. Memo başlık parasını tamam etmiş ve köyüne dönmüştür. Sevdiği kızla evlenecektir lakin köylüler kan davalısı Sülo’yu öldürmesini isterler. Bunun üzerine Sülo ve Memo kan dökmeden bu işi çözmenin komik ama riskli bir yolunu bulurlar.

Tam her şey güzel giderken Jandarma Memo’yu alır ve götürür.

3. Zübük – İbrahim Zübükzade

Ahlaksız ve rüşvetçi bir siyasetçinin neler yapabileceğini anlatan oldukça ender rastlanır çok güzel bir film. Zübük her türlü boşluğu iyi değerlendiren oldukça ahlaksız bir adamdır.

Her türlü rüşvet ve ayak oyunları sonucu kendini eninde sonunda milletvekili yapmayı başarır. Tüm bu süreci anlatan güzel bir politik-komedi filmi.

2. Tosun Paşa – Şaban

Tellioğulları, Seferoğullar, Yeşil Vadi ve Leyla… Bunlar sizi tanıdık geliyor mu? Geldik en efsane filmlerden birisine, “salıverin küçük enişteyi” repliği de bu filme aittir.

Film 16. Yüzyılda Osmanlı Devleti döneminde İskenderiye’de geçmektedir. İki köklü aile Yeşil Vadi için birbirlerine girerler. Yeşil Vadi’ye ve Leyla’ya sahip olmak isteyen Tellioğlu ailesi evin uşağı Şabanı herkesin korktuğu Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Ancak gerçek Tosun Paşa bunu öğrenip derhal yola çıkar.

1. Hababam Sınıfı – İnek Şaban

Geldik listenin bir numarasına, İnek Şaban Kemal Sunalın en sevilen karakterlerinden biridir.

Özel Çamlıca Lisesine Müdür muavini olarak olarak Kel Mahmut, maçlara giden, sürekli okuldan kaçan, ders çalışmayan ve sigara içen 6 Edebiyat B sınıfını namı diğer Hababam Sınıfını hizaya sokmak ve disiplin altına almak için oldukça farklı ve özgün yollar dener. Ancak Hababam Sınıfı da boş değildir.

İnek Şaban, Hafize Ana, Kel Mahmut, Güdük Necmi, Damat Ferit, Külyutmaz Necmi, Paragöz okul müdürü ve diğer efsane karakterleri ile asla unutulmayacak Rıfat Ilgaz’ın büyük eseri Hababam Sınıfı serisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir